Dromen.... Dromen doe je in je slaap, op bed. Dromen kun je ook met je ogen open, bijvoorbeeld onder de prachtige Zeeuwse luchten, liggend aan het strand. Dromen kun je ook aan de tekentafel. Zo'n groot maagdelijk blad wit papier noodt tot het trekken van lijnen en met een speelse hand valt dan heel wat te bereiken. Een paar van die tekentafeldromen herinneren wij ons nog goed. Het was eind jaren vijftig, ie dereen en alles had de mond vol van een Delta plan. Afsluiting van de zeegaten tot grotere vei ligheid van inwoner, have en goed. Het plan dat we nu naar voren halen behelsde het afdammen van de zeegaten zoals ook nu het ge val is, met uitzondering van de Oosterschelde. Daarin werd wel een dam voorzien, maar dan iets westelijker dan de nu gebouwde pijlerdam. De ze dam werd dan voorzien van een grote zeesluis, waardoor alle schepen toegang zouden hebben tot de Oosterschelde, dat op haar beurt ingericht zou worden als een enorme zeehaven met Bergen op Zoom als overslag- en doorvoerstation naar b.v. het Ruhrgebied. Men zegt dat Rotterdam dit plan getorpedeerd heeft. In het kader van het Deltaplan werd nog een an der idee gelanceerd. Namelijk over de dammen een 2x4 baans autosnelweg aanleggen vanaf Amsterdam - Rotterdam - Antwerpen - Brussel - Parijs. Een olijkerd had daarop een afslag bij getekend richting Calais en Dover. De nu zo ur gente vaste oeververbinding met Zeeuws- Vlaanderen was daarin dus al opgenomen. Weg droom. Maar misschien. De dromen van toen hadden voor Zeeland wel licht méér ekonomische welvaart en bescherming gebracht dan de nu gebouwde pijlerdam, waar van door duikers gezegd wordt dat in de nabij heid van enkele pijlers stroomgaten zijn ontstaan tot plm. 70 meter diep. Maar mijn grootmoeder wist het al, die zei: Dro men zijn bedrog, maar poep je in je beddeke, dan ligt het er de andere morgen nog. Jokko de Zeeuw. 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 3