99 nakomelingen Tan anderen dio kunne plaats zouden innemen. Zij hadden Vliedbergen van verbazende uit gestrektheid kunnen opwerpen om daarop steden en dorpen te bouwen, in afwachting van de Eeuwenreeks, die de rivieren noodig zouden hebben om den grond eenige voeten optehoogen. Of welzij hadden, naar Voor vaderlijk gebruik Terpbewoners kunnen blijven. Een ander middel bestond er nietdan door het bedijken van hun landen dit is het geen zij in de gegevene omstandighedenvoor zich het eeuig uitvoerbare en daar bij het voordeeligsté vonden en het geen zij dan ook met bewonderenswaardige nijverheid hebben volvoerd! Het geen zeker op den lateren toestand onzer rivie ren den o ngelukkigsten invloed gehad heeftis het gemis aan éénheid van plan in de eeuwenwaarin deze dijken verrezen zijn. De Graven van Holland,de Bisschoppen van Utrecht, de Hertogen van Gelderland ieder volgde hieromtrent zijn eigen inzigten men zocht al dikwijls in het nadeel van zijnen buurman de verbetering van zijn eigenen toestand. Zoo ontstonden er telkens bloedige oorlogen tusscken Holland en Utrecht, tusschenUtrecht en Gelderlandover het leggen of verleggen van dezen of genen dijk. Wanneer men nagaat, welke schroomelijko gevolgen dit gebrek aan éénheid hebben moestzal men zich veeleer verwonderendat de aanhoudende en nim mer afgematte ijver onzer Voorouders er toen nog in geslaagd is om dit lage land, 't welk zulk eene ontzet tende watermassa het verecnigd geweld van zeegolven

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1838 | | pagina 177