67 op den liem toevertrouwden posten dien konde noch mogt liij verlaten. Daar, evenzeer als inlietlegerkonde hij der zaak van Vlaanderen van nutte zijn; daar stelde hij alle middelen in het werk om Willem terug Ie hou den van den togt naar Zierikzeetot ontzet dier stad daar handhaafde hij het gezag van Guidote midden der verderfelijke voorbeelden, die alle de omliggende plaatsen aan Utrecht gaven; daar hield zijne orde en gematigdheid de burgerij in rust terwijl elders overal de Vlamingen werden verdreven en als onderdrukkers gebrandtcekenddaar bewaakte hij het bolwerk van de Ylaamsche magt in deze gewesten en zelfs toen reeds Zierikzee ontzetZeeland verlostGuido gevangen en zijn heir verstrooid was, hield hij nog in Utrecht, als stodevoogd van den Vlaming, de tengels van het bestuur. Maar was hij dapper, beraden, zachtmoedig, hij mogt niet roekeloos en onverstandig zijn en zich en de zijnen blootstellen aan een duidelijk zigtbaar en ieder oogen- blik meer dreigend gevaar, en, nu bijna alles voor zijne partij verloren was en hij zich binnen de muren der Bisschopsstad niet meer veilig kon rekenenen ieder oogenblik eene in hechtenis neming en uitlevering van jonkheer Willem verwachten moestbesloot ook hij met de zijnen naar Vlaanderen terug te kecren en onder nam dien terugtogt vijf dagen na den slag op de Gouwe. Zijne vrees bleek niet ongegrond te zijn; wantnaauwe- lijks waren zij digt aan de Lek genaderd, of de naburige

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1839 | | pagina 161