135 daar noglans 200 bevallig slaat en zoo duidelijk lot het goveel spreekt. Als een stevige vierkante zuil rijst hij van tusschen de kerkvvanden statig opwaartstot dat hij de boogie bereikt heeft van het spitse kerkdak doch daar verandert nu, met zackten overgang, die vorm in een' achthoek welke zich boven den trans op eenc voor liet oog aangenamewijze weder in het naaldvorme dak oplosten den daar langs ten hemelstijgenden geest in het kruis op nieuw een rustpunt schenkt. Is hier niet alles harmonie? of hangt met dit geheel de vorm van alle deelen niet naauwkeurig te zaaien Overal is de zelfde trapsgewijze verkleining, dat zelfde streven naar verheffing zigtbaar. De torenpoort of ingang heeft een tongewelfeen boog die boven alle vormen het hechte en duurzame uitdrukt. Het licht venster onmiddelij k boven denzelvenheeft nogtans zeer gepast reeds eene andere gedaante en wordt opgesloten door een puntboogbij welken de welving met den hoek vereenigd draagt, en waardoor het ongedwongen streven naar het oneindige tegen allen aardschen last wordt uitgedrukt; terwijl de regelmatige en veelvuldige doorboringen van den acht hoek of het midden des torens door welke het klok geluid naar alle zijden uitging en uil alle wereldstreken de geloovigen tot het gebed riep, weder het zinnebeeld zijn van het vrije streven der gedachten welke zich naar boven rigion ,zoo dat, als het ware, het geheel ons toeroept Hoog omhoog het hart naar boven Hier beneden is het niet

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1839 | | pagina 233