plaatsen aan dichtcrlij ke oefeningen en vrolijke uitspan ningen toegewijd geworden. Maar, behalve deze bezig heden iu meer bijzondere bijeenkomsten, hadden zij ook andere die in het openbaar geschiedden. Het Stede lijk Archief bevat twee aanteekeuingen welke hiervan ten bewijze verstrekken en welke wij moeten mededeelen: De eers/eiseene bepaling .voorkomende in eene ordon nantie waarmede het boek der Voorboden en Ordon- nancien aanvangt, Hoofdst. 5, Art. 10 (1568?). Zij luidt dus: «item soe sullen die Rethrocijns die ordonnantie »van do omuieganck deekens en gilden stellen in ordon- «neeren wacrome dat een ijgelijk bevolen werdt te gaene »te staene en te doene dat de selve rethrocijns of heuren gecommitteerden bevelen sullen.» Om haar regt te verstaan moet men zich verplaatsen in het tijdvak onzer geschiedenis, waarin het licht der Hervorming, deze ge westen nog niet bescheen. Toen zag men, wat nu ge weerd is - omgangen langs de straten: procession. Met den meest mogclijken luister werden deze gehouden. De priesters en geestelijke orde-broeders in hun hoogtijd- gewaad; de schuttorijer met wapenen en vanen; de gilden met hunne blazoenen en eene ontelbare schare van stedelingen zoowel als van nieuwsgierige geloovigen uit de omliggende dorpen Onder het gelui der klokken bewoog zich de trein voorwaarts. Duizendo waskaarsen vervulden de lucht met haren digten walm. De bonte kleuren der verschillende kleeding boeide het oog en

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 142