42 do 15.e eeuw bestaan heeft. Hooger dan het begin dei- li."' eeuw zal men echter deslichting niet kunnen stellen. Want al stamt de naam Goes af van de oude villa Gosaha welke reeds in het jaar 776 genoemd wordt, zoo was echter het plaatsje tot 1300 zoo onbeduidend, dat men voor dien tijd er wel niet aan hol bouwen van eene Kerk en wel van dien grootschen aanleg, niet zal gedacht hebben. Doch in 't midden der 14." eeuw vinden wij dat er zich vele geestelijken bevonden; zoodat in 1343 Jar var Henegouwer, Heer van Beaumontdie in 1342 met 's Graven goedkeuring de plaats van keuren voorzag, noodig oordeelde de aanmatigingen der gees telijkheid te beteugelen. (6) Ia 1351 onder de regering van Willem var Bf.ijeber, kreeg Goes vele privilegiën en volgens ReijgF,rsbeboer werd daarop «van daghe tot daghe grooter ghelimmert van huysinghen ende andere fabrycken.» (7) Wij viuden hierin grond, om te gissen, dat de Kerk ook te dier tijde is begonnen gebouwd te worden. Misschien kan tot versterking dezer gissing dienen, dat in 1348 de Parochiekerk in P~eere is gesticht dat toen in gelijko omstandigheden als Goes verkeerde daar deszelfs bevolking toenam. (8) (6) Van Mieris, Groot Charterboek, D. II, bi. 679 en 75G. Smallegarge t. a. pl., bl. 531. (7) Chroniick van Zeelandt, D. II, bl. 155. (8) Reijgersbe[iger, t. a. pl., II, bl.148. Om dezelfde reden was in 't begin dier eeuw te Middelburg de Oost-Munster- of S.1 Pieterskerk gebouwd, t. apl., bl. 138.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 170