55 .liefelijk geluid is,en die, doorcene meesterhand inwer- king gebragt, menigmalen den gevoeligen tempelbezoe ker verrukt en vertcedert. Meermalen biedt zich thans de gelegenheid aan, om do kracht van het Koninklijk Instrument te bewonderen. Nog herinneren wij ons den indruk, dien het te weeg bragt, toen deszelfs geluid te zamen smolt met de toonen der bazuin, bij gelegen heid van het verblijf te dezer stede van den Berlijnschen toonkunstenaar Belcke. Maar ook dan wanneer het ten geleide strekt van koorgezangdat dien naam verdient, gelijk wij het bij den opgewekten zin voorzang en toon kunst somwijlen hier hooren moglendan leerden wij de edele bestemming van het Orgel waarderen, dat anders, helaas! in ons Vaderland en ook hier, slechts strekt, om het slechte Kerkgezang te dempen cn te bedekken. Mogt men nu in volgenden tijd eens in de gelegenheid zijn en er middelen toe vinden, om cene ruimere plaats voor Zangers op het Orgel zelf te maken, en voorts eene Bourdon, 16 voet, over het geheele klavier te brengen men zou ook hierdoor het werk der vaderen naar de vorderingen en behoefte des tijds volmaken en wij gelooven niet, dat men het zich beklagen zou. Ein delijk, indien men, daar men het uiterlijke hier steeds in overeenstemming trachtte brengen met het inwendige dit jaar nog het besluit namom het Orgel op nieuw te laten opschilderendan zou men bierdoor ten minste een bewys geven, bet tweede eeuwgety van deszelfs op-

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 189