123 bijmanen melding gemaakt wordt door onzen Kronijk- schrijverop hetjaar 1161, als wanneer drie manen zouden gezien zijn, en daags daaraan twee bijzonnen. Met het laatste wordt in Yorband gebragt het verkiezen ran twee Pausen. Waarschijnlijk doelt hij daarmede op het geschil in het Conclave (de vergadering der Kardinalen) na den f dood van Paus Adriaa» IV, die den 1 September 1159 overleed, en na wiens dood doordeeene partij verkozen werd Rolakd, Bisschop van Siënadie den naam van Alexaïder III aannam, en door do andereOctaviasds Kardinaal van St. Ceciliadie zich Victor IV noemde. Dergelijke verkiezingen van tegenpausen waren in de middeleeuwen niet ongewoon dat de hier bedoelde een jaar vroeger geschiedde dan Reigersberg opgeeft, laat ziek in die donkere tijden vau onwetendheid en onnaauw- keurige geschiedenis gemakkelijk verschoonen. En in dien het verhaal van de bijmanen op zich zelf waarheid is dan zullen wij daarvan wel moeten aftrekkendat in de middelste van drie «een schoon cruijs>> gezien werd. Met die afdrukselen van het teeken des kruises had men in de middeleeuwen ontzettend op. Nu zag men I het op wolkendan op boomvruchten bloemen vederen van vogelen, en waar niet al! Wij hebben nog in onzen leeftijd wel gehoord van menschen ,die vol bloedige krui sen op de huid warenmaar bij de meer en meer toe nemende verlichting wordt het toch moeijelijkerderge lijke fabeltjes ingang ledoen vinden bij de volksmenigte.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 257