132 bezorgd door de welwillende zorg Tan onzen verdienste lijken landgenoot D.r H. A. Callehfels. Het is de af beelding van Willek Beckelsz, te Biervliet geboren, doch Tan wien wij, buiten de uitvinding, door welke bij zijnon naaui beeft vereeuwigd, alleen weten, gelijk op het Kerkglas staatdat hij in bet jaar 1397 gestorven is. En mij dunkt, wij mogen op die schildering die mis schien naar eene nog oudere is genomen, ons wel ver laten. Het is alzoo een verkeerd berigt, of misschien ook slechts eene drukfout, dat Martikbt in zijne Katechismus der Natuur het jaar 1347 als het sterfjaar van Beckelsz noemt. En evenzeer is het eene misstelling, wanneer an deren zijne uitvinding op de jaren 1416 of 1447 plaatsen. Deze uitvinding is in de gevolgen voor ons Vaderland allergewigtigst geworden omdat zij de grond is van een tak van nijverheid, die millioenon schats in Nederland heeft gebragten Hollands goudmijn plagt te heeten. Beckelsz namelijk, gelijk men weet, vond het haring kaken uit. Men kende ongetwijfeld wel vroeger de kunst om den haring door inzouten tegen het bederf Ie bewaren maar deze kunst werd door onzen Zeeuw zoo geheel ver anderd en verbeterd dat zij met regt den naam eener nieuwe uitvinding dragen mag. Want Beukelsz leerde eens den haring in zee aanstonds na het vangen van de grom te ontdoenen zoodanig intezouten en in tonnen te pakkendat hij ver boven den verschen te verkiezen is en eene gezonde lekkernij wordt. Wanneer men terug

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 272