lxxxiii. leerrijk werk ee* overzigt heelt gegeven van de te genwoordige sterrekundevoor zoo verre dit zonder de irooger wiskunde kan geschieden, haalt, wanneer lrij over deze zelfde ontdekkingen en de gissingen der Slerre- kundigen spreekt, een merkwaardig Yoorbeeld aan hoe men op de Aarde zelve, zich ligtelijk door den schijn zou kunnen laten bedriegen. Wij gelooYen, onzen lezeren geene ondienst te doen met hun deze plaats mede te deelen. Zij regtvaardige onze angstvalligheid in het aan nemen der onderstellingen, die, wij bekennen het, met vele waarschijnlijkheid, maar toch altijd met beschou wing van hetgeen op Aarde plaats heeft, door de Sterre- kundigen zijn voorgesteld. Bbakdss, Vorlesungen über die Astronomie, I.eijis. 1827, 2 Theile. Eene omwerking, met opgave van latere ontdekkingen van de door denzelfden geleerde vroeger herhaaldelijk uitgege- vene VornehmsU Lehren der Astronomie, dargestellt in Brieft an eine Freundin. Ik ken geen geschrift, waarin de populaire sterrekunde fraaijer, duidelijker en grondiger wordt behandeld. Het overtreft, mijns inziens, daarin nog het l.s deel van Sommebs voortreffelijk Tafer eel vanhet heelal. Reeds voor eenige jaren heb ik plan gehad, dit werk van Bbabdes ten dienste mijner landge- nooten te vertalen, doch heb er van móeten afzien, om het kost- bare der onderneming, daar het werk nog al véle platen heèft, en vermits men vreesde, dat een werk van dezen aard in ons land niet veel aftrek zou hebben. En in het laatste opzigt vrees ik, dat men geen ongelijk heeft.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 95