iXXXVI. wereldstreken, tie uitgebreidheid van het werk (het heelt in lengte en breedte ongeveer 5 Geographische mijlen ol omtrent 50 vierkante uren gaans); dit alles geeft ons regt, om dit werk voor het gewrocht van redelijke be woners te houden, te meer,daar niet alleen do ontdek ker, maar ook andere waarnemers later veranderingen in deze figuur hebben ontdekt, waar door nieuwe strepen bij de bestaande zijn bijgekomen, en andere verdwenen. Het eerste schijnt meest aan de Westelijke, het laatste aan de Oostelijke zijde het geval te zijn. Als iets bijzon ders merken wij daarbij nog op, dat deze veranderingen altijd vooraigegaan werden door soortgelijke verdikkin gen of bedekselenais van welke boven gesproken is en die zich het naaste bij rook laten vergelijken. Bij den tegenwoordigen trap van juistheid waarmede de naar ons toegekeerde zijde der Maan aan den Sterre- kundigen bekend is, en bij de naauwkourigheid der kaartendie er van de onderscheidene gedeelten der Maanschijf bestaanzullen geene aanmerkelijke veran deringen in hare oppervlakte aan de Sterrekundigen onbekend blijven. Men zou zich echter bedriegen wan neer men meendedat de toenemende volmaking der Verrekijkers en Teleskopen meerdere, althans kleinere voorwerpen dan tot hiertoe, aan hot gewapend oog zal kenbaar maken, wanneer men eeue enkele, zich van het omliggende zeer sterk onderscheidende uitzondert. Aller eerst moet men daarbij in aanmerking nemen, dat enkel

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1844 | | pagina 98