in deszelfs omtrek te bekennen is, was evenwel in voormalige tijden alles hieromtrent moeras, schorren en water; vandaar de naamsoorsprong. Men zie het oudheidkundig kaartje, gevoegd bij het werkje van den heer J. m Utbecht Dbessebbcisde Provincie Zeeland in hare aloude gesteldheid en geregelde vor ming beschouwd. (6) Kerkelijk archief van Waterlandkerkjewaaraan de stof voor dit opstel meerendeels is ontleendvan het plaatselijk archief van vroegere tijden, is niets voorhanden. (7) Te huis gekomen vond de leeraar tweekamers meteenige goederen verzegeld, volgens het edict der Franschen jegens alle a wezenden, om gemelde goederen voor de Republiek te ver- koopen; doch wederom met veie anderen, in April 1795 in derzelver bezit gesteld zijnde, waren verscheidene meubelen reeds bedorven, of te zoek geraakt. De leeraar was herwaarts gekomen m 1792 van Ettichove bij Oudenaarde, eene gemeente J. C. onder 't Kruis, de zoogenaamde Viaarnsche Olijfberg in 1797 vertrok hij van hier naar JVaarden in Zuid-Beveland. (8) Ook het diaconie-fonds verloor hierdoor eenige revenuen, voortspruitende uit verpachting van tienden in het eiland, onder anderen behoorende aan de Abdij van St. Pieteron het Kapittel van St. Baafs te Gent. (9) Evenwel bleef sedert den afval van Belgie de rente achter van een kapitaal groot 12,700 werkelijke schuld, ingeschreven op het grootboek te Brussel, ten name der Diaconie der Her vormde Gemeente van Waterlandkerkje. Dezelve werd intus- schen goedgunstiglijk voorgeschoten door ons Gouvernement tot aan de vereffening der geschillen met België, als wanneer de rente der verloopene jaren werd uitbetaald, en het voorgeschotene teruggegeven.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 148