69 (10) Er woont evenwel slechts één Roomsch huisgezin op het dorpje zelf. De overigen zijn verspreid op het land, in de nabij heid van hofsteden, door Roomschgezinde pachters en kasteleins bewoond. De hoeven toch komen hier van tijd tot tijd meest in handen van G entsche en Brugsche heerenhetwelk meer en meer volk uit Vlaanderen lokt, en de Protestantsche bevolking al hier langzamerhand, maar zeker verdringt, terwijl de verarmde Rooraschgezinden tot last der gemeenten komen. Zoo moet op dit geringe dorp voor de algemeene armen 500 worden op- gebragt, waarin de Hervormden nagenoeg voor 2/3 betalen, hoe wel hunne armen uit de diaconie-kas der Hervormde Gemeente worden ondersteund. Daarbij komt, dat de arbeidersstand zeer wordt benadeeld door Vlamingen, die hier des zomers, met geheele troepen, voor verminderd loon werk zoeken, en, helaas ook, zelfs bij Hervormde boeren, vinden. Is het wonder, dat door een en ander velen onzer geloofsgenooten mede genoopt worden, elders brood en bestaan te zoeken, gelijk er dan ook wederom dit jaar, een 170-tal hunner, uit dit gewest, naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn verhuisd (11) In 1794 zou men een uurwerk aan het kerktorentje heb ben aangebragt, uit vrijwillige bijdragen der ingezeten, had niet de kort hierop gevolgde komst der Franschen dit werk verhin derd. Naderhand verzocht men daartoe van elders eenige gelde lijke ondersteuning, doch zonder gewenscht gevolg. Was nu maar cene goede gewoonte uit de vorige eeuw niet in onbruik geraakt, toen namelijk de onderwijzer des voor- en nademiddags de school kinderen bijeenriep, door even de klok te trekken, men zou dan ten minste tweemaal 's daags het uur weten waarin men leeft; zulks wordt echter nagelaten, vermits men vindt, dat het klok luiden te zeer eene gewoonte is der Romeinen! gelijk hier te lande de Roomsch-Catholijken veelal genoemd worden.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 149