JI Bi li ■Mn j I 'li :/i 11 16S outvvaardigiug hadden verwekt, waren zij al spoedig bedacht, otn door het behalen van handelsvoordelen zich de middelen te verschaffen de aangevangene zaak vollehoudenNadat zij de, naar Antwerpen bestemde, rijk geladene Lissabonsche koopvaardijvloot genomen en vele Autwerpsche kooplieden zich te riissingen ge vestigd hadden .was de ijver voorde zeevaart aldaar zeer toegenomen. Zij waren alras in staat bij de verdediging hunner kusten ook hunne koopvaardij te beschermen. Zij wisten van de omstandigheden meesterlijk partij te trekken, en de handel op Portugal vooralwerdin de eerste jaren van den opstand met voordeel gedreven Doch weldra werd die verboden. Parma schiep daaren boven in Duinkerken eene kleine zeemagt, oh alzoo scheen de zeevaart der Zeeuwen te moeten opgegeven worden. Het tegenovergestelde had plaats. De belem mering doofde den moed niet, maar deed op nieuwe middelen en wegen zinnen De ondernemingsgeest vatte het stoute denkbeeld op, om de waren die men nuniet meer uit de tweede hand krijgen kon, uit de eerste te- halen. In Zeeland werd allereerst besloten en bepioefd, om naar Indien te stevenen langs eenen nieuwen weg. Wel waren degenen, die zich hiertoe aan 't hoofd stel den, aldaar gevestigde vreemdelingen, Mouchbrov en le Fort maar Zeeuwen sloten zich aan hen aan en bewezen de gewigtigste diensten. Zij toondonhun belang te begrijpen, door die vreemden zoo aan zich te ver-

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 250