169 ll0 bindeu,(*) [gelijk er reeds in de aanleiding tot dier orerkomst, de godsdienst, een hechte band lagj dat men geineeue zaak maakte en de onderneming" alzoo provinciaal werd. Wij treffen Vaicbb, Roeis en Mermen. 'el1 Zeeuwen van aanzien en Termogen onder die eerste 8e" koene oudernemers aan, terwijl door Zeeuwsche stuur- en bootslieden de togten rolvoerd werden. De kapiteiuen ïvhjjt Mbijs Case en IJsebrasdaeit verdienen vooral eQ' genoemd te worden In Zeeland werd dus de eerste vereenïging of maat- schappij gevormd, welke later, in geheel Nederland uit en bi eiding verkregen hebbende, nationaal werd en tot door zetting van het groote werk zoo veel beeft tocgebragt. Bij gedeeltelijke mislukking der eerste togten gaf men toch CD den moed niet opende Zeeuwen haalden vele aanzienlijke ra Hollanders, staatsmannen en kooplieden over, om met vereende krachten het giootc doel te bereiken Dit is bereiktwij hebben slechts te herinneren aan de oprigting iet en den bloei der Oost- en West-Indische maatschappijen t«- waarin Zeeland zulk een aanzienlijk deel nam.cn hel geld '00r(Ji«deelneming in eigen boezem vond. Wij behoeven eg slechts te herinneren, hoe de rijkste gewesten in Oost- el- en West-Indien alzoo onze bezittingen geworden en e« hunne voortbrengselen door de onzen op de markten 611 De Staten van Zeeland moedigden deze vreemdelingen aan )r. en zeehonden ze aan zich door hun besluit, hen en hunne nakome lingen naar merite te zullen beloonen.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1846 | | pagina 251