«rende personen van de voorheen bestaan hebbende gil— «den en corporatien over te nemen alle boeken, char- «terspapieren effecten en geldenen onder toeverzigt «van dit bestuur te waken en te zorgen, tot zoolang des- wegens bij het vertegenwoordigend Ligchaam in het «algemeen zal zijn voorzien» 1) Do overblijfselen van het Smedengilde waren: eene obligatie van 100 ponden en een saldo van 113 Pnd. 12 Sch1. 3Gr. Verder twee schilden uit zilver gemaakt en met eenen zilveren ketting aan een gehecht, welke men bij begrafenissen over de doodkist hing. Op deze schilden, boven welke zich eene losse kroon bevindt, is een aanbeeld met eenen daarboven zweevenden smids voorhamer gewerkt, terwijl ter wederzijden aan het schild twee dergelijke zilveren hamertjes gehecht zijn. Achter op hetzelve staan eenige namen met het jaartal 1088, in welk jaar dit stuk vermaakt werd, blijkens de zen post op de Rekening van hetzelve onder 26 Julij, z/e oude gildeschilden laten vermaken en drijven. Nog twee zilveren voorhamers aan een zilveren kroon voor den Gildeknaap met het jaartal 1634, een schilt, zoo lees ik achter de rekening van 8 Jan. 1714, «voor de knape om te begrafenisse te versouckenen achter die van 1730 en anderen: »een schilt om op zijn borst te han gen." Voorts 28 koperen penningenop welke aan de eene zijde een gekroonde voorhamer met het jaartal 1637, aan de andere het woord Smedengilde met een 34 l] Zie de Minut. Notulen 1798 bladz. 280.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 140