nield waren, vielen met al derzelver geschut en voorraad in handen der onzen. 1) Zoowel het Slaak, waarvan hiervoren gewaagd is, als de Mosselkreekwaar de laatste slag aan den overmoedi- gen vijand is toegebragt, loopen in de nabijheid van den nieuwbedijkten polder en hoogstwaarschijnlijk heeft het voornaamste gevecht op dat gedeelte van het Slaak plaats gehad, dat de aangedijkte gronden van nabij be speeld. Het was dus zeer eigenaardig, de herinnering aan den koenen en dapperen Zeeheld, die zoo veel heeft toegebragt tot deze gelukkige uitkomst, aan dezen zelf den grond te verbinden, die toen nog eene waterplas was, en waar hij en zijne dappere Vlotelingen zoo manmoedig de eer en den roem van Nederland gehandhaafd hebben. Doch het is niet alleen door dit feit, dat Hollaer zich waardig gemaakt heeft, door het nageslacht her dacht te worden. Hij onderscheidde zich reeds ten jare 1588, onder Ernst, Grave van Solms, tegen de Span jaarden, onder Parma, die het land van Tholen trachtte te vermeesteren. 2) 53 1) Wij hebben het verhaal van dit zeegeveeht voornamelijk getrokken uit het onlaDgs in druk verschenen werk van Dr. E. BSwaluede Daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje, bl. 168 en volg., alwaar het voorgevallene ous is voorgekomen het beste beschreven te zijn. Men vindt daarvan ook omstandig gewag gemaakt in P. de la Rue, Heldh. Zeel. bl 181 en volg.; aldaar wordt echter opgegeven, dat de strijd zoude hebben plaatsge had in de Keelentusschen Duiveland en Stavenisse, doch indien hier de eerste aanval mogt hebben plaats gehad, komen de meeste schrijvers daarin overeen, dat het voornaamste gevecht is voorgevallen in het Slaak, hetwelk veel verder, en wel ten oosten van het eiland St. Philipsland loopende is. 2) Ermerins oudh. v Vossemeer, bl. 83.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 159