vaders Floris van Borsele in 1422, dezen in de heerlijk heid van St. Maartensdijk opvolgde, zoo kan hij wel 20, 30 of 40 jaren vroeger tot de stichting besloten hebben. Er is echter ééne bijzonderheid welke het misschien waarschijnlijk maakt, dat Frank van Borsele dit Huis werkelijk op het eind zijns levens gesticht hebbe; doch hiervan zullen wij in 't vervolg nog spreken moe ten. Genoeg intusschen van den tijd der stichting. Zien wij nu, wat Frank van Borsele stichtte en waar toe. Hij bestemde hier een plek gronds, 4 gemeten groot, tot de oprigting van eene woning en eene kapel, elk nogtans op zichzelve staande. Het wasechter geens zins zijn oogmerkeen klooster daar te stellen. Ook ter bevordering der geestelijke aangelegenheden zijner heerlijkheid St. Maartensdijk had hij, overeenkomstig den geest dier tijden, zorg gedragen door namelijk het Kapittel van Reguliere Kanunniken, opgerigt door zijn vader Floris, met eenige.Kanunniksdijen te vermeer deren, en hetzelve beter dan vroeger te begiftigen. 3) Thans wilde hij in eene andere behoefte zijner on derdanen voorzien. Het gebouw moest een liefda digheids-gesticht zijn ter opname van behoeftigen ge schikt. Hij wilde, namelijk: dat op dit Gesticht «bui ten der stede van Sinte M.irtensdijck daer groot verzoek voor die coortse is, eeuwelijck ende erfïelijck" zegt 73 3] Oudheden eu Gestichten van Zeeland. (II D, hladz. 108). De schrijver noemt echter onjuist Frederik van Borselevan welken naam er nimmer een heer van St Maarteusdijk geweest is. Zie ook Hunnius t. a, pl.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1847 | | pagina 179