1 117. te dier zelfden tijde in Amsterdam, Leyden, Delft, Gouda's Gravenhage Amersfoort en op andere plaatsen voor het onderwijs is gedaan1Uit de artikelen tot herstelling der groote school te 's Gra- venhage ten jare 1536, deelen wij hiertoe slechts het volgende medeOpdat die schoelmeesters gehouden sullen wesen soo wel sorge te dragen invloed der fraterhuizen op den wetenschappelijken en gods- dienstigen toestand voornameijk van de Nederlanden na de 14c. eeuw. Over thosias a KEJins als onderwijzer der jeugdaldaar bladz. 280. 1. Men kan dit vinden in de Bijdragen betrekkelijk de geschiedenis van opvoeding en onderwijs in de Nederlan dendoor d. BUDDift'Gn 's Gravenh. 1843 en bij dbipiiat bl. 232 vv. Wel waren er vroeger in de 14e- eeuw reeds scholen maar men beoogde er minder uitbreiding van kennis dan vermeerdering van grafelijke stedelijke en geestelijke inkomsten mede. Het regt om school te houden werd verpacht. Het schrijvers-ambachtdat van notaris of secretaris was met dat van schoolmeester vereenigd Ja zelfs nog vreemder werkzaamheden, om er eenig voordeel uit te trekken waren er aan verbonden. Tot de attribu ten van den schoolmeester of schrijver te Baarn behoorde volgens privilegie van den bisschop van Utrecht van 28 Aug. 1428, het schouwen van de varkens! iiiiTKi de No- bilitate p. 825. In later tijd is er nog wel eens wat vreemds mede vereenigd en moesten de schoolmeesters daar ten platten lande de school soms den geheelen zomer gesloten was, er wat bij doen dat met hun hoofdwerk niet strookte maar die tijden zijn gelukkig voorbij en wij hopen voor altijd hoezeer thans de vrees hiervoor niet geheel is uit gesloten.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 143