126. want sommige ouders zijn nog wel niet zoo vol- slagen arm, dat zij ondersteuning tot levensonder houd noodig hebbenmaar toch onvermogend om bij eeh groot gezin voor al hunne kinderen het volle schoolgeld te betalen1. Indien dus de- swinderes het lager Schoolwezen te Leeuwarden enz. (Gron. 1847) wordt bl. 27 ter navolging van Groningen gezegd De Stedelijke bepalingen ten opzigte van de armenscholen en de toelating tot dezelve zijn zeer liberaal. Het getal der leerlingen is voor deze scholen onbepaald. Alle kinderen van vast bedeelde ouders kunnen door de Diakenen der verschillende gezindten enkel op een door hen geteekend bewijs, dat de ouders bedeeld worden, op de algemeene Chr. Stads-armenscholen worden toegelaten." Zoo is het ook te Leeuwarden waar 3 stads-armenscho- len zijn. 1. Men kan hierin te gemoet komen door nevens de ar men- en burgerscholen op te rigten tusschenscholen waarover wij later spreken. Wij geven hier uit het genoemde werkje bl. 19 op Yoor de mindere standen heeft men te Leeuwarden twee soorten van tusschenscholen opgerigt, eene waarin de leerlingen 5,20 in het jaar als schoolgeld betalen en drie waar ieder leerling slechts f 2 GO in het jaar betaalt. Deze scholen nu kunnen zich wel niet geheel bedruipen uit de schoolgelden der leerlin gen maar de toelage, welke de stad jaarlijks daarbij moet gevenstaat dan toch in geene evenredigheid met het zedelijke nutdaardoor gestichten de wegneming van allerlei gebreken waarmede onze scholen voor den mid delstand hier en elders nog behebt zijn." Dit vondt on langs te Zierikzee navolging. Waar men het niet vermag of noodig achtkan men doen zoo als te Middelburg en op sommige burgerscholen eenige kinderen voor ver minderd schoolgeld of gratis toelaten.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 152