155. met 1560hield de abdij ter Doest op te bestaan. Hare bezittingen werden door landvorst en paus bestemd ter voorziening in de behoeften van het pas opgerigte bisdom van Brugge. Ook dit had evenwel geen langen tijd genot van deze bezittin gen op Zuidbevelandwant de Zuidbevelandsche lederen werden aangeslagen als geestelijke en op magtiging der staten van BrabandVlaanderen en Zeeland droegen burgemeesteren schepenen en raad van Bruggebenevens burgemeesteren en schepenen 's lands van den Vrijen, den 31 Decem ber 1582, ze over op günther, graaf van Schwartz- burg, door zijn huwelijk met catiiarina van Nas sau zwager van prins willeji Ien zulks in mindering en op rekening van hetgeen de staten aan hem voor oorlogsdiensten schuldig waren. Zij werden hem aangerekend voor de somme van vijf en zeventich duijst ponden tournoijs van 40 N. en de sacristie later de consistorie, ten Z. Evenals in meer andere Znidbevelandsche kerken was het geboogde kapwerk beschoten en dit koepeldak van binnen beschil derd met de levensgroote beelden der apostelen en heili gen. In den oostelijken hoek van het koor, vlak boven 'den lateren kansel troonde maria met een hoek in de hand waarop te lezen stond ego sum via veriEn dat koor, van het overige afgesloten, en die kansel waren sedert 1648 door Calvinisten gebruikt geworden In 1768 is het koor met de hijgebouwen afgebroken en het westelijke gedeelte hersteld en van een nieuw dak voorzien. De alzoo als het ware hernieuwde kerk werd den 18 Sept. van dat jaar wederom ingewijd door Ds. jo, dagevos.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 181