211. hare laatste gedaante moet beschouwen als een gevolg van latere herhaalde vertimmeringen en ver- <rrootin":en. De Sint Pieters- of Noordmonster kerk kenmerkte zich door haren scherp uitkomenden kruisvorm, reeds als een gewrocht uit de XIIIdu eeuw. De Westmunsterkerk niet alzoo. Zij geleek veel meer naar een langwerpig vierkant uit de Ijde s door latere bijvoegsels gewijzigd1. En toch geven de kronijkschrijvers het jaar 1390 op als geboortejaar van de laatsteterwijl zij den bouw der eerste terugbrengen tot 1284Alleen battus maakt eene uitzondering verhalende dattenja^e 991 te Middelburg de eerste kerk werd gebouwd en aan St. maarten geheiligd. Wat is hier nu waarheid? Dat de St. Pieterskerkwelke onze oogen nog gezien hebben, in de laatste helft der 13de eeuw werd opgetrokkenhouden wij voor waarheid. Hare gedaante getuigde voor die overlevering en hare benaming van de Oude kerkwaardoor zij werd onderscheiden van de nog aanwezige Abdijkerkis O 1. Iïet schip der kerk ligt op eene zoo vreemde manier tus- schen den toren en het koor ten AY. en 0. van hetzelve dat men onwillekeurig op het vermoeden komt dat deze Sint- Maartenskerk oorsponkelijk den langwerpig vierkanten vorm der 13de eeuw heeft gehad en naderhand vergroot is gewor den zoo als het beperkte teriein dit best deed achten. Het meest westelijke pand achter den toren schijnt mede slechts ter helfte volbouwd te zijn geworden. Bij geheele voleindiging van het latere ontwerp zoude welligt toren en koor beide ver plaatst zijn geworden.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 239