219. van Trenboudesweg lag, zou de nieuwe parochie vormen. Die weg nu zal nog wel te vinden zijn vermits der Bocde (ook wel der Boude gespeld) no"- aanwezig ishet Derboedenambacht nog niet creheel vergeten en Trenboudesweg zeer goed door der Boedcsweg vervangen kan zijn1. Er zijn wei erger verbasteringenen welligt werd ter Ilooge te dier tijde ook tot Iloogelande gerekend. Hoe dit intusschen moge geweest zijn, Iloogelande moet 1. In mijne Verhand, over Zeelands aloude gesteldheid bl. 79 heb 'ik opgemerkt, dat ftolemeüs de Buda of Tabuda daar plaatste waar Flisius de Schelde deed uitwateren en dat nabij den meestzuidelijken mond der laatste in de 10de eeuw no<* een Budanvliet werd aangetroffen. Een en an der do et dus denken dat zich oudtijds daar ter plaatse twee rivier-of stroommondingen vereenigden. Dr. acker stra- tmch aloude Staat enz. D. I. bl. 117acht evenwel deze voorstelling te onzeker om er iets op te bouwen. Ik houde het er nogthans voor dat hij dwaalt. De Budanvliet ein digde in de 10de eeuw wel bij de tegenwoordige stad Sluis doch zal vroeger vermoedelijk nog verder N. 0. ophebben doorgeloopen ten 0. van Cadzand en Wulpen waar voor heen" een breede stroom werd aangetroffen die met hem zamenhing en welks laatste spranken nog te zien zijn in den Austerlitzpolder de Marolleputde groole Annapol- der en het Zwartegatbij Wulpen. Die stroom nu ver- eenigde zieh met de Wylingée regt tegenover der Boeden- ambacht op Walcheren hetwelk zijnen naam schijnt ont vangen te hebben van deze ligging tegenover den mond der Buda, De e is trouwens slechts eene klankwijziging der a want bij de nieuwere taalkundigen staat het thans vast'dat er oorspronkelijk slechts drie korte klinkers zijn geweesta, i en u de laatste met den korten oeklank.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 247