220. r 2°. al vroeg ook fatsoenlijke ingezetenen hebben gehadwant de (volgens mijne lijst minstens) 17e- of 18e- abt van Middelburg was een Hendrik claeszoon van hoogelande, die in 1329 voorkomt als proost en kanunnikin 1333 als priester te Westkappel'; in 1334 als abt, en in 1343 als op gevolgd door eenen waeter wiens naam alweder- ommefop de lijsten wordt gelezen! lieer iiendrik was geen der minste abten, want zelfs op het ge bied der letteren heeft hij nog na zijnen dood eenigen roem verworven door zijne bij ongeluk ver loren geraakteKronijk der Premonstreitsheeren. 8 Nov. 48. J. AB UTRECHT DRESSELIIUIS. Ta Buda en Be Boede zijn dus volmaakt dezelfde naam. Vermits nu voorheen de oeklank ook door ou werd aange duid (b. v. bouck voor boekis het niet vreemd dat wij in de 12de eeuw dien naam Boude zien gespeld. Trenbou- deswege is dus een zamengesteld woord welks eerste lid tren alleen nog eenige opheldering kan behoeven. Het leeft nog in omtrent waarvoor men oudtijds ook schreef umme den trent ter aanwijzing van ietwat ergens wel na bijgelegen maar toch er van afgescheiden, en hangt zamen met treed, trede, terdter (b. v. in ter Muidenter Munten enz.) zoodat het geheele woord eigenlijk zegt de weg naar de Buda of Boede. Dat de Westwatering oorspronkelijk op zichzelve lag is bekend. Boedenambacht kan er het oudste gedeelte van zi.in geweest. In een charter uit de 13de eeuw lezen wij almede van een Hug en Boidens ambacht. De in 1293 ge wonnen aanpalende Bonendijkp. zal ook wel eigenlijk Boe- dendijk hebben geheeten.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 248