253. in 1687werd de resolutie ten aanzien van die weinige Waalsche gemeenten waarop zij betrek king had ingetrokken terwijl deze er nog niet eens de gevolgen van ondervonden hadden. Inmiddels bleek het, hoe gezegend het bestaan dier gemeenten ook in Zeeland wastoen bij de kwellingendie in 1669 in Frankrijk tegen de Hervormden op nieuw begonnen velen ook her waarts uitweken en in den schoot dier gemeenten werden opgenomen, liet doet ons goed hierbij vermeld te vinden (bl. 44) dat de dassen van Wal cheren Schouwen en Zuidbeveland in 1685 bij de Staten zich vervoegden ten einde iets met vrucht te ondernemen tot soulaas en verkwikking van den droevigen toestand der broederen in naburige lan den 1waarop de Staten met veel wijsheid een gunstig besluit namen waaruit de schrijver teregt aanleiding neemt om die Staten te verdedigen tegen de beschuldigingen op gezag van d'avaüx nog on langs te berde gebragt. De Staten zouden namelijk 1. In hetzelfde jaar besloot de raad Tan Middelburg om aan alle Gereformeerden die ter zake Tan religie gevlugt waren en zich daar zouden willen nederzetten, te verleenen Trijdom om in alle gilden te mogen komen zonder iets te betalen en zonder proef, (elders kwam men er later tegen op, dat de Gerefugieerden Trij waren om inde gilden te komen en Terzocht men, dat zij hiertoe zouden geconstrin- geerd worden;) verder gaf de raad vrijdom van alle ste delijke lasten, van tocht en wacht enz. voor 10 jaren. Men zie koekek t. a. p. bl. 368.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 281