45. Cronijk van Zcdamlett waarschijnlijk daartoe op nieuw door hem is omgewerkt. Immers in dezen tweeden druk beroept hij zich meermalen op zijne Cronijk van Zeeland, die echter niet vóór 1696 het licht zag. Ook is er in de wapenkaarten zel ve een wezenlijk onderscheidzoo vindt men in den eersten druk onder de rekenmeesters van Zeeland WILLEM I)E jonge met het oude familiewa pen van dat geslachtbestaande uit drie gelijke deelenin welker hoofddeel op een rood veld twee vegers geplaatst zijn in het middendeel een zilveren en blaauwe baaren in het onderdeel een groene okernoten tak op goudterwijl men hem in den tweeden druk aantreftmet een later aangenomen familiewapen: een blaauwe baar op een gouden veld met Bruinisse en surtout. 1 Het ligt in den aard der zaak dat deze wapen- kaarten bij den toenmaligen bloei van zoo vele 1. Zie de Bijlage XX door den heer verheije van cit- ters gevoegd achter te water, Verbond der Edelen IYde dl. bl. 348. Of er meer onderscheid is tusschen de wa pens in den eersten en tweeden druk is mij onbekend daar ik ondanks aangewende moeite den eersten druk niet heb kunnen opsporen. (Niet alle exempl. van den twee den druk schijnen van de nieuwe platen voorzien te zijn. Ten minste het door mij bij de vergelijking gebruikte exempl. (dat der bibliotheek van het Noord-Brabandsche Genootschapder Cronijk van Zeeland heeft den tekst der tweede uitgave maar het wapen der familie de jonge zoo als mr. de wind eerst heeft opgegeven. Y. 0.)

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 71