moeijing der Ileeren van het Buffet bepaald te hebben. En zoo verscheen dan eindelijk na zoo vele en veeljarige moeite en kommer in den jare 1696 de Nieuwe Cronijk van Zeeland in het licht en zulks onder den volgenden titel Nieuwe Cronijk van Zeeland Eerste deelver vattende enz. door M. SMALLEGANGE. Met vele Kopere Platen verleert. Tot Middelburg bij JOANNES MEER- TENS Boekverkooper in de Gist-straeten zyn mede te bekomen tot Amsterdam bij abraham van some ren Boekverkooper. 1696. {folio) Niets is zekerder dan dat er van deze Kronijk slechts ééne uitgave bestaat 1En toch welk een verschil tusschen de vele exemplaren die er van in omloop zijnHet is bijna onmogelijk alle de afwijkingen op te geven; ten ware iemand er de 57. (1. De mij vroeger ten (leele bekende afwijkingen heb ben 'mij lang doen denken, dat er inderdaad twee druk ken van smaliegakce bestonden; en dat men, ten einde de koperen titelplaat ook voor den tweeden druk te kun nen gebruiken ook den titel en het jaartal daar op bad onveranderd gelaten. Ik heb ter gelegenheid van het na lezen van dit stuk van mr. de wikd twee exemplaren met eenige naauwkeurigheid vergeleken en bevonden dat ofschoon die exempl. bepaaldelijk op bladz. 622 en 623 verschillen echter niet alleen de drukfouten overeenko men maar hier endaar, juist op dezelfde plaatsen streep jes en vlekjes ODtstaan zijn door bet rijzen van het bij de drukkers zoo genoemde blindgoed b. v. bladz. 178 701 onderaan en eld.waardoor dus de volle zekerheid van denéénen druk geheel buiten twijfel wordt gesteld. V. O,)

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1849 | | pagina 83