178 gevinden en conden. Oec weten widat alrehande voer- waerden tusschen uwer moeder en U voertyts waren daer ons alrehande brieve op gesent ende gegbeveu zijn van Onscr VrouwenUwe moeder ende van Ulieve HereEnde hebben U ende Heer gisebrecht sommige brieve getogen die wi hebben van Udes wi u copien senden hierin besloten. Welke brieve wi op deze tijt niet overgeven en dorven noch en mogen omrne die luden wille gemeenlike in die Steden dat sine op sprekenwant wy's ongewone hebben gesienbrieve over te leverendiemen der Stede sendet ende wi ons om 't beste ende om uwer eeren willete nauwer hoeden moeten. Maer lieve Here! wanneer ghi in Hollant coemtende wi by U syn mogen, ende bi uwen gliemeneu rade ende Stedenwillen wy's geerne sprekenende doen daer- mede dat beste is, dats u wel genoegen mach. Oec mede, want wi U gesworen hebbenso meencn wi ummer mit siele ende mit lieve bi U te bliven ende te doen dat wi seuldich zyn te doene ende sullenof Gode wildie brieve also bewaren, datter U eerein bewaert blive, ende gheen stoot noch hinder daeraf en come. Ende lieve Here wilt des m t goe de, nemen, want wij 't doen om 't beste. Ende bewaer Usiele en lyf ende eere altoes. Gegheven 's Woensdaclits na miseri- cordia. De vaderlijke vermaningen in dezen brief waren wel regt tijdig, doch werkten niet veel uit; want, op zijn best 14 dagen later vlamde het vuur van de tweedragt te Naarden reeds helder omhoog, en al spoedig daarop (23 mei) sloot ook willem een bijzonder verdrag met eenige edelen en steden. Dien

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1850 | | pagina 194