191 schijnen toen ook de verdere zaken door al de be langhebbenden, uit vreeze voor nieuwe botsingen, met zekere mildheid behandeld te zijn geworden en vooral de abdij zich niet onverzoenlijk te hebben betoond wanneer van de opregtheid des berouws blijken werden gegeven in eenige gave voor de toe komst. Ook domaes Wille Domaes, de koster van Oostcappelhad zich gewapend verzet tegen zijnen vorsten werd verschrikt door den dood zijns mees ters. Hij bragt deswege den nieuwen Abt in april 1358 hulde van sesthien gemeten ambochts, die ten steene schieten elf en een half gemeten. Na tuurlijk werd zoo iets niet afgewezen, maar den de beslissing trouwens leert men om maar iets te noemen dat pieter de rode ten heyligen (by eede) houden moest, dat hy jans Zuster van den Nieuwenhove niet ghetroud en heeft, ende daermede quite. Dar (durft) hi des niet doen (zegt het stuk) dat hi hair dan doe als hi sinen trouwen wive sculdich is te doene. Vort segghen wi dat pieter die roede ghelden sal Heren jacob van rieland sine smerte van scat alse enen edelen manomdat hi Priester is enz." Aan den anderen kant luidde het vonnis tegen doedyn van borsselen en zijne helperswaaronder de reeds genoemde jan van den nieuwenhoven en zijn broeder go- devairt dat sy voir hore broke ende misdaet ende voii hore overdaet" zouden betalenVIm p zwarter tournoys Sinxen naest comende" (1343) maar tevens het land rui men tusschen dit (23 julij 1342) ende onser Vrouwendach Öeste naist comende" (dus aug. 1342). Zij hadden alzoo geld

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1850 | | pagina 207