192 11 november daaraanvolgende werd hij, uit hoofde van het bedrevene door den Hertog vervallen ver klaard van zijne kosterij en hierbij bleef het. In 1359 droeg simon Floriszoon van Brigd. en in 1360 hendeik Ravensv. van Brigd. de tienden onder Oost- cappel aan den Abt overdie hem van voor Middel burg geweest zijnden waren aangekomenen die ge schenken werden genadiglijk aangenomen. Evenwel geheel rustig en veilig was het destijds te Middelburg voor de geestelijke heeren niet. Want onder de voor- regtenwelke peter hoek van den Hertog verzocht en den 11 mei 1359 verkreeg, was ook, „dat alle syn gliesinden ende knapendie daghelix in zyne cn borgen nootligwant zij moesten hot land ruimen en mog- ten er niet in terugkomen dan bij bijzondere vergunning over- mits dat si die lude vinghen en, dair si gevanghen ende ghebonden laghenin der vanghenisse doet sloeghen." Daarenboven is er verandering van tooneelwant nu eens is men op Walcheren dan „in Noirtbevelandin ghaderinghe met die van Berselennu eens op Zuidbeveland te Yeer- sic of te Reymerswaledan op Tholente Scherpenisse of te St. Maartensdijkof wel ter vierscaren te Westkercken." Men zou uit het stuk zelfs opschriften voor hoofdstukken kunnen ontleenen. B. v. Van den heynxstedair clays van steeland omme claghet." of Hoe clays den henx- ste weder hadde" enz. We mogen er ons evenwel niet in verdiepen en achten genoeg te hebben gedaan met het onderwerp te hebben aangewezen. Vatte het op die er kracht en lust toe heeft.

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1850 | | pagina 208