236 vermoeden. Dit vermoeden komt tot meerdere ze kerheidwanneer wij de verdere lotgevallen van het St. Jacobs gilde nagaan. 1. Gelijk nog tegenwoordig, zoo waren er ook vóór de hervorming vele broederschappen in de Roomsche kerk op- gei-igtom in de vruchten van elkanders goede werken missen, gebeden, vasten, aalmoezen, lijfkastijdingen enz. ge meenschappelijk te deelen. (Zie de Aanteekening van H. van rtn op 't Utrechtsche Bisdomdoor h. van heussen I d. bl. 204.) Bovendien was hier en daar eene broederschap bijzonder tot opluistering van de Roomsche eeredienst, zoo bijv. te 's Hertogenboschwaar eene vermaarde confraterniteit was ingesteld ter eere van het miraculeuze Lievevrouwe beelddoorgaans genoemd: de Soete Lieve Vrouwe van 's Hertogenbosschede leden van deze broederschap be stonden uit 36 van de edelste en aanzienlijkste mannen, waaronder ook Prins wieeem i voorkomt. (Zie Oudli. en Gest. van 's Hertogenb.bl. 292). (Over de Illustre O.L. V. Broederschap te 's Hertogenbosch zie behalve de schrijvers over die stadIets over de instelling van het Illustre O. L. V. Broederschap en deszelfs Vijfhonderdjarig bestaan, 's Bosch 1818, alsmede hermans, Geschiedk. Mengelwerk over Noord- Braband II. 1. 50, die een zeer belangrijk stuk mededeelt, zijnde eene bevestiging der voorregton van de Broederschap door robertüs de uERGisBisschop van Luik. Daaruit blijkt dat ondersteuning van behoeftigen bevordering der fraaije kunsten opluistering van volksfeesten en goede diensten ter bemiddeling van oneenigheden bij de burgerij ook tot den kring van de werkzaamheden der confrérie be hoorden. Deze broederschap onderging in 1642 eene geheele wijziging, daar zij toen ophield eene uitsluitende Roomsch- Katholijke vereeniging te zijn, maar sedert dien tijd tot op

Zeeuwsche Volks-Almanak / Nehalennia | 1850 | | pagina 254