de Geelpootmeeuw een probleemgeval onder de meeuwen Bijzondere waarnemingen - 6 Aangezien de Geelpootmeeuw een vogel is, die door veel vogelaars over het hoofd wordt gezien, lijkt het zinvol hieraan een artikel tje te wijden.Deze meeuw is een probleem, omdat de classificatie van de vogel nog niet geregeld is. De Geelpootmeeuw is verwant aan de Zilvermeeuw en de Kleine mantelmeeuw. Men is het er echter nog niet over eens of de Geelpootmeeuw een soort is dan wel een onder soort van de twee genoemde soorten.Oorzaak hiervan is het voorko men van twee duidelijk gescheiden populaties geelpotige zilvermeeu wen? de ene in Zuid-Europa, de andere in Noord-Rusland. Er zijn meerdere mogelijkheden om deze populaties in te delen. 1. alle geelpotige zilvermeeuwen worden ingedeeld bij de Zilvermeeuw. De Noordrussische populatie wordt dan Larus argentatus heuglini genoemd, de Zuideuropese wordt samengevat onder de naam Larus ar gentatus "cachinnans", waartoe vier ondersoorten behoren. 2. de eerdergenoemde "heuglini" wordt ingedeeld bij de Kleine mantel meeuw? de "cachinnans"-groep wordt een soort: de Geelpootmeeuw. Voor de tweede indeling pleit het voorkomen van een kolonie op een Frans eiland, waar geelpotige en rosepotige zilvermeeuwen volkomen gescheiden broeden.Hier treedt dus geen bastaardering op. Er zijn nog meer theorieën, maar dit zijn wel de belangrijkste. Als de Geelpootmeeuw een aparte soort is, moet deze in het veld na tuurlijk ook van de Zilvermeeuw en de Kleine mantelmeeuw te onder scheiden zijn.Dat is ook mogelijk.Hieronder volgen de kenmerken, die gelden voor de in Nederland mogelijke ondersoort van de Geelpoot meeuw, Larus cachinnans michahellis (of zo u wilt Larus argentatus michahellis - iets groter dan Zilvermeeuw en Kleine mantelmeeuw? - kleur van de mantel en vleugels intermediair tussen Zilver- en Kleine mantelmeeuw? - weinig wit in de vleugeltop in vergelijking tot de Zilvermeeuw, vaak hebben alleen de twee bui tenste grote slagpennen een wit vlekje aan de top(Zilver:5 bsp)? - in de winter een vrijwel witte kop? de Zilver- en Kleine man telmeeuw hebben dan grijsbruine strepen op de kop? - poten felgeel?Kleine mantelmeeu wen hebben (in adult kleed) ook gele poten? Zilvermeeuwen hebben vleeskleurige poten? - snavel helderder gekleurd dan bij beide andere soorten. Dit zijn allemaal kenmerken van adulte vogels. Het herkennen van on volwassen exemplaren is veel minder eenvoudig. Geelpootmeeuwen kunnen in Nederland het gehele jaar worden gezien. Het zwaartepunt van de waarnemingen valt echter in de maanden juli tot november. Waarschijnlijk berust een deel van de waarnemingen buiten de laatstgenoemde periode op een verkeerde determinatie. Er bestaat namelijk wel een geelpotige variëteit van de Zilvermeeuw, die echter meteen te herkennen is aan de gestreepte kop. Deze vorm wordt Larus argentatus omissus genoemd en komt voor in Finland. In Nederland verblijven vooral Geelpootmeeuwen op plaatsen waar veel Zilvermeeuwen verblijven. In Zeeland zijn mij recente waarnemingen bekend van het Zuid-Sloe, Borsele, Westkapelle, Meliskerke, Zoute- lande Ritthem, Baarland en Sluiskil. Het Zuid-Sloe of het strand bij de kerncentrale zijn de beste plaatsen om Geelpootmeeuwen te zien. Buiten-het Deltagebied worden Geelpootmeeuwen vooral opgemerkt op plaatsen met een hoge vogelaarsdichtheid.Ook in het binnenland be hoort hij tot de mogelijkheden.In augustus van dit jaar zag ik er tenminste twee in de Oooypolder bij Nijmegen. Met de toenemende kennis van deze eens erg zeldzaam geachte vogel en de eveneens toenemende aantallen telescopen in Nederland, is het te verwachten dat men binnenkort de Geelpootmeeuw een heel gewone soort zal vinden. Nu al worden er elk jaar op meer plaatsen Geelpoot meeuwen gezien. Literatuur - Grant, P.J.,1982. Gulls, a guide to identification. Harrison,P.1983Seabirds, an identification guide. Van den Berg, A.B.,1984. Yellow-legged Gull in IJmuiden in october 1983 and its identification. Dutch Birding 5:1. Voous, K.H.,1984. Boekbespreking in Ardea 72 (2:U.N.Glutz von Blotz- heim und K. M. Bauer.Handbuch der Vögel Mittel-europas 8 (Chara- driformes, 3.Teil), 1982. Dubois,P.J.1984. Identification of juvenile Yellow-legged Herring Gulls. British Birds 77:8, 344-348. Arjan Ovaa, Middelburgsestraat 75, Oost-Souburg Tijdens de bijeenkomst op 25 september jl. werden weer diverse bij zondere waarnemingen doorgegeven.Daarvan volgt hierna een bloemlezing. Peter Braam zag tot 30 augustus een onvolwassen leucistische spreeuw in de Spuikom bij Vlissingen.Op 7 en 10 september 1 resp.2 juv.Zwart kopmeeuwen, Buitenhaven Vlissingen (op 21 september daar nog gezien door Jacco Walhout).0p 15 september de eerste Rotgans bij Westkapel le. Verder heeft in 1985 de Dodaars in de Totalplas gebroed. Adrie Joosse zag op 20 september in het Zuidsloe een Grauwe franjepoot en een Krombekstrandloper. Jan Willemse nam op 6 en 10 september bij Biggekerke een ortolaan-man waar.Jos Tramper op 14 september een Pur perreiger en een Sneeuwgors bij de Veerse dam. Jacco Walhout zag op 12 september 1 grauwe kiekendief-man?1 ad.Wespen- dief en 2 juv. in de buurt van Ter Hooge.Op 21 september 1 Glanskop bij pompstation Dishoek en op 24 september 1 Ijsvogel bij Toorenvliet. Paul van Tuil zag op 9 september 2 Wespendieven en 1 Boomvalk boven Koudekerke.Arjan Ovaa nam op 21 september 1 IJsgors waar in 't Zuidsloe Rutger van Ouwerkerk zag op 21 september 3 Grote gele kwikstaarten bij Westkapelle en l<j> en 1 geringd bij de Spuikom in Vlissingen. Gido Davidse gaf de volgende aantallen door voor periode 1-25 september 3 duikers?l vaal stormvogeltje?ca 80 Noordse stormvogels13 Grauwe en 42 Noordse Pijlstormvogels?ca 160 Jan van Genten?54 Lepelaars?22 Grote, ca 250 Kleine,6 Middelste en ws.3 onv.Kleinste jagers.Verder 1 juv. en 1 ad.Vorkstaartmeeuw? 3 juv. Zwartkopmeeuwen en 3 Alk/Zeekoetachtigen. (NB:Westkapellewaarnemingen van andere waarnemers niet opgenomen!

't Zwelmpje | 1985 | | pagina 5