I Over het voorkomen van de Middelste jager (Stereo arius pomarinus) voor de Walcherse kust in het najaar van 1985 t Inleiding Bij de zeetrek-telpost Westkapelle werden gedurende de laatste maanden van 1985 ongewoon hoge aantallen Mid dels té jagers opgemerkt. Omdat dit beeld sterk verschilt van het gebruikelijke verschijningspa troon van deze soort lijkt het zinvol hier een en ander nader te documenteren en te vergelijken met voorgaande jaren. Allereerst wordt een aan tal determinatiecriteria genoemd waarin deze vogelsoort zich onderscheidt van de soms sterk gelijkende Kleine jager (Stercorarius parasiticus Herkenning van de Middelste jager Alhoewel de Kleine en de Middelste jager regelmatige verschijningen zijn in het Deltagebied, bestaat toch de indruk dat het soms pro blematisch is om deze twee soor ten juist te determineren. Onder optimale waarnemingsomstandighe den kan het echter vaak vrij eenvoudig zijn om vooral adulte jagers juist "op naam te bren gen". Het in de literatuur veel geroem de kenmerk van de twee verlengde middelste staartpennen -spits bij de Kleine en lepelvormig afgerond bij de Middelste- blijkt in de praktijk overigens in het overgrote deel van de gevallen totaal onbruikbaar te zijn. Gelukkig heeft de jager-jager meer pijlen op zijn boog. Zo zijn er bijvoorbeeld redelijk duidelijke en stabiele verschillen in structuur en gedrag te onderscheiden. Een typische Middelste jager is groter en aanmerkelijk zwaarder gebouwd dan een Klei ne jager. Vooral de borst is dieper en zwaarder en de basis van de vleugels is breder. Vaak is er wat meer wit te zien in zowel de boven- als ondervleugel. Ook de aktieve vlucht tijdens de trek is dui delijk verschillend: vergeleken met de gehaaste, valkachtige slag van de Kleine, bezit de Middelste een veel meer regelmati ge en trage vleugelslag. Echter in de aan val op en de achtervolging van andere zee vogels wordt dit moeilijker te beoordelen; ook de Middelste versnelt dan, hoewel de vogel meestal een krachtiger, zwaardere in druk blijft maken dan de Kleine. Zogenoemde "head-on-views" zijn in veel ge vallen onbetrouwbaar: wanneer de vogel later wat duidelijker passeerde, bleek het bij ons tenminste dikwijls nodig om de diagnose Adulte Middelste jager (tek.:P.v.Tuil) Adulte Kleine jager tekJWalhout

't Zwelmpje | 1986 | | pagina 2