Excursie nachtzwaluwen 1 Vrijdagavond, 4 juli verzamelden we ons voor de Nachtzwaluwenexcur sie naar het Heidebos te Wachtebeke/Moerbeke in België. De heenreis bracht ons (12 inan, waaronder 3 chauffeurs en de excursie leider Luud Persijn) na de overtocht Kruiningen-Perkpolder nog langs enkële Oost- zeeuv/svlaamse dijken en kreken. Al "sight-see'end" kwamen we aan bij de boerderij te Koewacht, waar we de nacht in de schuur zouden door brengen. nooit Na een gastvrij onthaal en een kleine verkenning van de omgeving werd de reis voortgezet, richting Heidebos. We waren ruim op tijd,dus de boswachter wist ons nog in rustig tempo met veel enthousiasme en kennis langs enkele bezette nesten van Zwartkop en Sperwer te brengen. Na een flinke wandeling (enkele pogingen met de bandrecorder hadden nog niets opgeleverd) wist Rutger in de ondertussen ingezette scheme ring twee Ransuilen in de bosrand te ontdekken. In de verte klonk toen voor het eerst de ratelende zang van de Nachtzwaluw. Later bij een kaalslag in het bos aangekomen, waren er enkele op de zang te lo kaliseren; maar na flink wachten hadden we alles gezien, behalve het Nachtzwaluwen-silhouet. Naar de mening van de mensen die er vorig jaar ook bij waren was dit jaar de zang duidelijk meer te horen, het vliegen wilde echter nog niet zo. De boswachter, die het blijkbaar ook tijd ging vinden, stuurde Jaco, Rutger en mij de kaalslag op, in de hoop er één op de vleugels te krij gen. We wisten ons goed en wel door de ruigte te werken (later bleek dat we een paadje hadden moeten volgen) maar teruggekomen bij de groep was hier en daar enige hilariteit te ontdekken. Als vogelaar hoef je dan niets meer te vragen; je hebt de eerste Nachtzwaluw gemist. Van dat moment af waren de Nachtzwaluwen gelukkig echter boven verschillen de open stukken in het bos mooi te zien, een lokroep bezigend die wer kelijk niet te missen is. In feite was de excursie hiermee al bijz'on- der geslaagd te noemen. In de boswachterswoning werd vervolgens nog flink wat nagepraat, ónder het nuttigen van de nodige consumpties. Wat het laatste betreft kan ik rne alleen herinneren dat Jaco wederom recordhouder was, en van het eer ste alleen dat de gemoederen hoog opliepen over een "nonchalant" serie- tje foto's van de boswachter met fantastische opnamen van broedende Morinel en Griel. Geïnteresseerd gevraagd waar de laatste genomen was (Spanje?;welnee, het onmogelijke bleek waar te zijn: bij Dost- akker, op 12 km. afstand.Voor de zekerheid dus maar even een nauwkeurige plaatsomschrijving gevraagd: je weet maar Weldra was het tijd voor de terugreis, tijdens welke nog een jagende Ransuil werd bijgeschreven. Op de "thuisbasis" aangekomen kroop iedereen in de schuur, maar het was droog en Jaco, Rutger en ik wisten buiten een plaatsje in het gras te veroveren.Om 04.30 uur draaüe een Kerkuil een paar rondjes rond de schuur en vloog een paar keer over de weilanden de schemer in. Om 05.15 uur begon de Blauwborst te zingen en, een maal geheel licht ge- v/orden, werd hij

't Zwelmpje | 1986 | | pagina 2