Spreeuwen in de nesten Activiteiten Vogelbescherming' sr In en aan onze woning in de Land- lus tstraat te liddelburg heb ik en kele jaren terug hier en daar wat woonruimte gemaakt voor de vogels rondom ons huis, daar de moderne wo ningbouw wat dat betreft niets te bieden heeft.Dit voorjaar kon de Spreeuw, die een vaste bewoner was geworden doordat een afschermraainp- je was omgevallen, verder komen dan eigenlijk de bedoeling was. De f'preeuwenman (volgens de litera tuur, "De Lpreeuv" van Hugh Gal lacher is hij het die in eerste instantie het nest bouwt) bouwde zijn nest dan ook prompt bij ons op zolder (in de zogenaamde kruinruimte.Een nest bou wen op een vlakke betonvloer is ech ter geen kleinigheid en het kreeg dan ook de omvang van een flinke molshoop, met bovenin het nestkuil tje. Vervolgens loopt alles naar wens. Adrie Joosse komt ondertussen in zijn nette pak (dat kon in dit geval) de vijf jonge spreeuwen ringen. Op deze leeftijd (ca twee weken) vallen de felgele snavelranden zeer goed op en dat is wel nodig voor de oudervogels die het voedsel in het nagenoeg pikdonker op de goed plek -dat wil zeggen:in de open bek- moeten kunnen stoppen. /tinneer de jongen weer een paar dagen ouder zijn hoort mijn echtgeno te op een gegeven moment gepiep in de "rain-tainer"(een klein reser voir voor het opvangen van regenwater, gemonteerd in de regenpijp). Er blijken twee jonge spreeuwen in gevallen te zijn. Omdat ik een nylonkous als grof filter in de "rain-tainer"heb hangen kon ik de jongen gemakkelijk pakken en weer terug in het nest zetten.Een paar uur later zat er echter weer een in. Daarom snel bij "Midavaine" een simpel kunststof roosterje van 1,50 gekocht en in de ooening van de regenpijp geplaatst (zie tekening). Het euvel bleek daarmee verholnen. 1 indsdien zijn er geen jonge spreeuwen meer in de "rain-tainer" gezakt.Ik vraag tie nu wel af hoeveel jonge vo gels (spreeuwen,mussen e.d.er zo per jaar geruisloos via de regenpijp in het riool verdwijnen.Een vogel sterfte die met een eenvoudige voorzie ning is te voorkomen. lp de 3 0-ste mei vlogen de jongen ge zond en wel uit.Op die dag vlogen ook de spreeuwen bij Koos minnaar en op nog ineer adressen in 'liddelburg uit. Het is een bekend verschijnsel dat i'preeuwen uit eenzelfde streek op na genoeg dezelfde dag met het leggen van eieren beginnen (zie- het eer dergenoemde boekwerk "De fpreeuw"). Daardoor vliegen de jonge spreeu wen uit zo'n streek binnen enkele dagen uit; een opvallend natuur verschijnsel dat een oplettend vogelaar niet ontgaat. Enkele weken later heb ik het nest opgeruimd.Resultaat:een halve vuilniszak nestmateriaal, met een gewicht van ongeveer 1 kg. en nog een dode adulte spreeuw.Mogelijk heeft de dood van een van de oudervogels er mede toe geleid dat de jongen, gedreven door honger, de voedselbrengende overgebleven ouder steeds verder tegemoetkropen en daarbij in de goot en vervolgens in de regenpijp terechtkwamen. Uit nieuwsgierigheid heb ik het nestmateriaal nog aan een klein on derzoek onderworpen. Het grootste deel (zo'n 95%) bestaat uit droog plantaardig materiaal, takjes, hooi, droge bladeren, verdroogde stengels van éénjarige planten e.d. en verder aan natuurlijk materi aal een tiental veren en wat korstmossen.De rest leert ons dat de Lpreeuw zijn nêstmateriaal o.a. op stiaatverzameld 15 stukjes zil-, verpapier; 3 ontplofte rotjes,'n draadje wol, 'n plastic lint van circa één meter lang, enkele stukjes plastic, een stuk bananenschil en last-but-not-least 22 sigarettepeukjes (waarvan de helft filters). Vooral de sigarettepeuken waren voor mij een verassing: stel je eens voor, een Spreeuw met een peuk in zijn bek" Een reden temeer voor de rokers onder ons om hun peuken goed uit te trappen. Aan het eind van dit spreeuwenverhaal komt mijn buurman met een vogel ringetje in zijn hand binnenzetten.Hij had een hoopje veren met dat ringetje eraan in zijn tuin gevonden. Het nummer klopte: dat was dus de eerste terugmelding! Luud Pers1 in, Landluststraat 14, 4337 KC Middelburg. TV-cursus "Vogels kijken", november 1985 tot en met juni 1986 - In totaal werden op de 7 excursiedagen 132 personen door gidsen van onze VWG (Koos Minnaar, Arjan Ovaa, Ben Smulders, Fred Twisk en Luud Persijn) begeleid. Het grootste aantal cursisten dat op één excursie dag kwam opdagen bedroeg 30, het kleinste 6 (op een vroege-vogel- excursie in Oranjezon).Er werden excursies ondernomen naar: Ter Hooge, Rammekens-bos,Walcheren (auto-excursie met het oog op overwinterende ganzen en eenden)Veerse Meer (auto-excursie) en Oranjezon (vroege- vogel-excursies) .Het aantal cursisten nam aan het eind van de cursus vrij snel af, op de laatste vier excursies kwamen respectievelijk 20, 15,11 en 6 personen opdagen. Waarschijnlijk zijn 7 excursies wel wat teveel van het goede; daarnaast hebben vele mensen in het voorjaar alweer andere dingen aan het hoofd. Daartegenover staat dat de kleine re groepenaan het eind van de cur sus het meest enthousiast waren (de echte adspirant-vogelaars?De ver wachting, dat de VWG er enkele nieu we leden/donateurs aan zou overhou den is overigens (nog) niet bewaar heid. Evaluatiedag TV-cursus 1985-1986 Deze wordt door Vogelbescherming(VB) georganiseerd op zaterdag 13 septem- bet 1986 te Harderwijk.De excursie leiders en adspirant-excursieleiders kunnen zich voor deze dag opgeven bij ondergetekende voor of op de bijeenkomst van 27 augustus (vb vergoedt de reiskosten)Op de evalu-

't Zwelmpje | 1986 | | pagina 4