'de Huiszwaluw als broedvogel in 1986 1 Inleiding. In 1986 is een vervolgonderzoek gedaan naar het broedbestand van de Huiszwaluw op Walcheren. Doel van dit onderzoek was te bezien of er sinds de laatste telling van 1982 (Onderzoeksmededelingen 1982 nr.5) belangrijke aantalsschommelingen hadden plaatsgevonden. Methode. In tegenstelling tot 1982 werd dit keer geen beroep gedaan op de me dewerking van basisscholen. Immers! van de toen 60 aangeschreven scholen leverden er slechts twee gegevens in (uit Aagtekerke en Melis- kerke). Thans zijn alle bebouwde 'kommen in de maand juli éénmaal od de fiets bezocht.Doordat de woningen alleen vapaf de straatzijde zijn bekeken, zijn er ongetwijfeld nesten gemist. Resultaten. Hoewel het plan tot invatariseren wat laat op tafel kwam, is het toch geslaagd te noemen. Opzet was om alle Atlasblokken op Walcheren volle dig te tellen;dit is maar ten dele gelukt.Alleen de blokken 48-24, 48-32 en 48-33 zijn volledig geteld. Van de overige blokken zijn alle daarin gelegen dorpen en Middelburg geteld. Dat betekent dat boerde rijen buiten de bebouwde kom niet bezocht zijn. Dat geldt ook voor recreatiebungalowparken zoals Breezand, plan Joossesweg e.a.In 1982 werden 452 bewoonde nesten geteld, dit jaar waren het er 659; dat is 207 meer.Men kan niet zonder meer stellen dat dat komt omdat er in 1982 minder intensief is geteld, hoewel daar uiteraard wel rekening mee gehouden moet worden. Sinds 1982 wordt er jaarlijks een boerderij bezocht in de 0- ranjepolder bij Arnemuiden; ook daar is toename (herstel) ge constateerd. Zo werden er in 1982 4 bewoonde nesten geteld; ^DK X. 18 in 1983; 9 in 1984; 20 in 1985 en 35 in 1986.Ook op ande- HOT re plaatsen waarvan de gegevens van 1982 precies bekend zijn is W er van toename (herstel) sprake. Werden er in Veere in 1982 ca V 32 nesten geteld, dit jaar waren dat er 72.Ook in Gapinge werden meer broedgevallen vastgesteld: 25 dit jaar tegen ca 10 in 1982.Onder gunstige omstandigheden kan er ko lonievorming optreden.Gunstige omstandigheden zijn onder meer voldoen de gelegenheid tot nestbouw, aanwezigheid van bouwmateriaal en vol doende voedsel. De al eerdergenoemde boerderij ligt midden in de pol der en op het erf bevindt zich een drinkwaterput. Een andere kolonie bevindt zich aan een woning aan de Koningin Emma- weg (Oranjezon); daar werden 16 nesten geteld. In het tegenovergelegen weiland ligt eveneens een drinkput.De op een na grootste kolonie be vond zich in Serooskerke aan de oostgevel van de graansilo, waar tot voor kort de molen stond. Daar werden ondanks de bruine kleur van de overstek/dakgoot 25 bewoonde nesten geteld tegen ca 8 in 1982. Wei en bouwland met een nabijgelegen watergang zorgen ook daar voor een gunstig broedbiotoop. Van de 97 getelde nesten in Middelburg werden er 58 in Breewijk en Griffioenwijk gevonden; deze wijken hebben veel woningen met een overstek. Het voedselaanbod is er gunstig door de nabijgelegen vijvers en watergangen. Bebouwde kommen waar weinig zwaluwen werden geteld zijn Domburg (4) en Oostkapelle (8).Gezien de resultaten kunnen we voorzichtig stellen

't Zwelmpje | 1986 | | pagina 2