Bestuurssamenstelling E Vogeltrek nabij Oosterscheldekering VWG - waarnemingenarchief b in Nederland echter weinig waarnemingen van deze soort gedaan,waar door de vogel die drie dagen in februari in een tuin te Koudekerke verbleef, extra vermeldenswaardig is. Na de invasie van de Witbuikrotoans in de winter 1984/85 (100 exem plaren in Nederland, met een top van 25 ex. op Walcheren (DB 8(2)59) werden ook deze winter weer verschillende exemplaren waargenomen (grootste groep:6).Globaél over Nederland gezien was echter geen sprake van een echte invasie. Er is één soort waarvan in de rest van Nederland geen opvallende waar nemingen zijn gedaan: de Appelvink. Een voor Walcheren toch vrij ongeken de reeks waarnemingen is zéker het vermelden waard. Van eind december tot maar liefst begin mei zijn waar nemingen bekend, vooral van de ver schillende buitenplaatsen.Tot half april verbleef een groep van 4 exem plaren op Torenvliet te Middelburg. Bij de laatste soort:het Bladkonlnk- 1e is juist het tegenovergestelde het geval.Volgens DB 7(4)155 begon zich in de laatste week van septem ber een ware invasie af te tekenen, die voortduurde tot eind oktober (DB 8(1)39).Zeker 100 vogels zouden de Benelux bezocht hebben. Uit de hele periode zijn uit Zeeland maar drie waarnemingen bekend (waar onder één ringvangst en één observatie op Walcheren), terwijl direct ten noorden (Maasvlakte) en ten zuiden (Knokke-Heist/Zeebrugge) vaak een tien-tot twintigtal exemplaren in één enkele struikenrij aanwe zig waren.Ongetwijfeld zullen meerdere exemplaren zich voor langere tijd in de binnenduinrand van Walcheren opgehouden hebben.Na het op doen van enige veldervaring (roep,bouw en verenkleed) met Bladkonink jes te Zeebrugge (waar het hele najaar 2-5 ex. verbleven) werd prompt het eerste exemplaar voor 1986 op 8 oktober van Westkapelle gemeld. Het vogeltje kon 's middags nog door enkele andere leden van de Vogelwerkgroep teruggevonden worden.Het bleef minstens aanwezig tot 18 oktober. Naast de zeevogels verheugen zich nu ook de zangvogels in de West- kappelse dulntjes sinds kort in een toegenomen belangstelling.Het is dan ook hopelijk onwaarschijnlijk dat er ooit nog zo'n "misser" ge maakt zal worden als met de Bladkoninkjes in najaar'85. Peter Braam. Chopinlaan 123, 4384 KX Vlissingen. Tel.01184- 70316. Voorzitter: Luud Persijn Landluststraat 14 4337 KC Middelburg.tel.01180-35997 SecretarisGido Davidse Noordweg 23 4333 GA Middelburg.tel, 01180-26932 PenningmeesterCo Smit Park de Moucheron 40 Middelburg, tel.01180-25363 OnderzoekscoördinatorJos Tramper,Noordweg 78 4353 AZ Serooskerke,01189 - Bestuurslid: Fred Twisk Minaret 10 43 36 JB Middelburg, tel. 01180-23730 Lidmaatschap: 20,-. Donateurschap25, -p 3 Giro: 532 497 t.n.v. VWG-Walcheren te Middelburg ijdagmorgen, 24 oktober, eén krachtige zuidwestenwind moet uitste- id zijn om iets van de landtrek te kunnen waarnemen. Zeker nu in de voorgaande weken sprake was van hoge temperaturen en mist in de morgen: toen was er nauwelijks sprake van zichtbare trek. Aan de Walcherse kant van de Veersedam kan men soms getuige zijn van redelijke landtrek. Zo ook genoemde morgen? regelmatig vlogen er groepjes Spreeuwen en vinkachtigen vanuit zee richting Veersedam.Door de telescoop is te zien dat ze van de Koo van Schouwen komen.De vo gels worden door de zuidwestenwind "naar binnen gezet" en bereiken vervolgens de Veersedam.Een ander gedeelte, vooral Spreeuwen,vliegt rechtstreeks van Schouwen naar de noordkant van Walcheren (Oranje zon). Ook over de duinen nabij de Ban- jaard trokken regelmatig vinkachtigen en honderden Kramsvogels (de eerste as dit jaar)door. Nadat ik richting dam- aanzet was gereden, werd mijn aan dacht al gauw getrokken door groepjes - vogels, die vanaf de Oosterschelde- Y kering zuidwaarts vlogen. Dichterbij 11. V rté gekomen was te zien dat de meeste vo- Jfcafojtyft// gels tevoorschijnkwamen van tussen - - het hoogopgeslagen zanddepot, dat zich aan beide zijden van de toegangs- weg naar de dam bevindt. Op deze wijze trok tussen half elf en twaalf uur een bijna onafgebroken stroom van vinkachtigen, piepers, Krams vogels, Kauwen, tientallen Roeken en Zwarte kraaien door. Het viel me op dat de meeste vogels dicht in de buurt van de pijlerdam vlo gen, waarschijnlijk om op die manier optimaal van de luwte te kun nen profiteren; Vermoedelijk zijn dit vogels die tussen Zierikzee en Haamstede de Oosterschelde bereiken en zich in westelijke richting laten voortstuwen voordat ze de Oosterschelde overvliegen. Op een gegeven moment bereiken ze de kering en steken dan over.Ditzelfde verschijnsel is al eerder waargenomen bij de Zeelandbrug. Of ze daar ook profiteren van de luwte van de brug, of zich meer uit "watervrees" via de brug naar de overkant laten leiden is mij niet bekend. Jos Tramper, Noordweg 78, 4353 AZ Serooskerke. Tel.01189- 1867 lik wil hierbij nog even de aandacht vestigen op het volgende. Ik Ikrijg kaartjes in mijn bezit, die nauwelijks te lezen zijn, niet van datum voorzien, twee of drie meldingen op één kaartje, kaartjes van andere verenigingen, geen bloknummer ep/of coördinaten ingevuld,enz. Daarom: wilt u zo duidelijk mogelijk schrijven en de kaartjes con troleren of ze volledig ingevuld zijn, zodat ik ze zonder moeite kan opbergen in het archief. Gegevens over albinisme of kleurafwijkingen zijn ook welkom en kun- nen ook op de kaartjes worden vermeld. Tenslotte wilde ik vragen of er misschien nog iemand is die thuis of op het werk nog archiefladen heeft staan die niet meër gebruikt worden en deze af wil staan aan de Vogelwerkgroep voor het vogel- waarnemingenarchief .Eventuele reacties graag aan onderstaand adres. Jan M.W.Meulmeester.Westerscheldestraat 31, 4388 VC Oost-Souburg. Tel.01184- 67162

't Zwelmpje | 1986 | | pagina 5