noteer in uw agenda bestuurs- kandidaat 8 9 Wat is nu de betekenis van deze getallen?Is het mogelijk om uit de ze grafieken iets van een "trend" af te lezen? Allereerst lijkt het me nogal overmoedig om aan de hand van één inventarisatiehulpmiddel -in dit geval de controle van een aantal nestkasten- al te voortva rende conclusies te trekken, maar het wordt wel verleidelijk om de verkregen grafieken te leggen naast die van het totale aanbod aan nestkasten (fig.2) en zich daar dan enkele vragen bij te stellen. - heeft de stijging van het aantal Koolmezenlegsels vanaf 1984 iets te mnken met het vegrote nestkastaanbod? - waarom vertoont de Pimpelmees zo'n verbluffend constante reeks (14 tot 16 )broedparen? Zijn er hier andere factoren die bepalend zijn voor de grootte van de "nestkastpopulatie"voedselaanbod voedsel-of nestplaatsconcurrentie met andere mezensoorten)? - Is het werkelijk zo dat fig.lc de kolonisatie van Walcheren door de Zwarte mees weergeeft?Is deze soort hier voor wat betreft het broeden geheel afhankelijk van nestkastjes? - In 1986 broedden er opmerkelijk weinig Gekrnagde roodstaarten in de kasten. Is dit een symptoom van algemeen geconstateerde achter uitgang van deze soort in West-Europa of broedden er dat jaar juist meer exemplaren in natuurlijke nestholten? - Ook de Ringmus is vanaf 1982 in een vrij stabiel aantal aanwezig. Zijn het telkens dezelfde kastjes die bezet worden en betreft het telkens dezelfde vogels? Wellicht is het mogelijk om in de komende jaren een iets meer ge richt en systematischer onderzoek, eventueel aangevuld na een (deel)- inventarisatie in de te onderzoeken deelgebiedenenkele van bo venstaande vragen te beantwoorden. DE TORENVALK Van de 20 Torenvalkekasten die in 1986 werden gecontroleerd (zie fig.3) werd in 10 gevallen een nest jongen groot gebracht.In 2 kas ten broedden Holenduiven en 8 kasten bleven leeg. In fig.4 wordt het bovenstaande vergeleken met voorgaande jaren. fig. 4 a. Totaal aantal gecontroleerde Toren valkekasten op Walcheren 1981-1986 b. Aantal bezette Torenvalkekasten op Walcheren 1981-1986 l$3: in 1985 werden 5 kasten vernield. In grote lijnen lijken de figuren 4a en b parallel te lopen .Zowel een daling in het aantal kasten (1983 t.o.v. 1984) als een stijging (1986 t.o.v.1985) resulteren hier in een duidelijke afname resp.toe name van het aantal bezette kasten. De komende maanden worden de ledenvergaderingen georganiseerd op de volgende dagen: woensdag 25 februari 1987 - jaarvergadering woensdag 18 maart 1987 - algemene ledenvergadering woensdag 29 april 1987 - algemene ledenvergadering De avonden worden gehouden in het Wijkcentrum Middenhof, Kanaalstraat 64 in Oost-Souburg en beginnen steeds om 19.30 uur. Het na-pauzeprogramma op 25 februari bestaat uit de film"the 0sprey"(de Visarend) van de Engelse bond van vogelbescherming. Op 18 maart zal Nico van Zantvoort, de "valkenier van Yerseke" ons iets vertellen over zijn werk met de Havik en de Slechtvalk. Op 29 april tenslotte zullen Fred Twisk en Gido Davidse weer een studie-avond houden, o.a. over de herkenning van meeuwensoorten. Volgens het 3-jarenschema is Fred Twisk op de jaarvergadering 1987 aftredend als bestuurslid. Voor de komende periode stelt hij zich echter weer herkiesbaar. Eventuele andere kandidaten kunnen zich opgeven bij één van de bestuursleden. De opmerkelijke stijging van het aantal (bezette) kasten in 1986 duidt er op dat het maximale aantal Torenvalken nog niet bereikt is Het lijkt echter raadzaam zich vooraf te bezinnen over de ecologi sche gevolgen die het in grotere aantallen plaatsen van Torenvalke kasten met zich meebrengt. Medewerkers Het nestkastonderzoek 1986 werd gecoördineerd door Adri Matthijsse. Verder werd mede werking verleend door Adrie Joosse,Jan van Leerdam, Jan Meulmeester, Koos Minnaar,de heer Schaap, Jos Tramper en Albert de Wilde. De verslag legging was in handen van Gido Davidse, Noordweg 23, 4333 GA Middelburg. Fig.3 Torenvalkenestkasten op Walcheren, zomer 1986.

't Zwelmpje | 1987 | | pagina 6