een nieuwe avifauna van Walcheren •2-7 Tot en met januari 1988 werden van 20 vogelwerkgroepleden (inclusief mij zelf) waarnemingen ontvangen voor de nieuwe avifauna. Bovendien werden van twee niet leden (te weten J. Stroo en L.P.M.J. Wetsteyn) gegevens ontvangen en werden alle dagboeken van wijlen T. Lebret door Jan Willemse en mijzelf doorgenomen. Alle personen die waarnemingen doorgaven of hun notitieboekjes aan ons beschikbaar stelden worden hierbij vriendelijk bedankt. Alle voge laars die dat niet deden worden verzocht hun waarnemingen alsnog door te ge ven. Vogelaars die reeds waarnemingen doorgaven, maar hun recente waarne mingen door willen geven, kunnen bij mij opvragen tot wanneer ze hun vori ge waarnemingen hebben doorgegeven. Op 12 januari 1988 waren de volgende personen aanwezig bij de eerste "avi fauna - vergadering" Gido Davidse, Erik Sanders, Jos Tramper, Paul van Tuil, Rob Sponselee Jan Wiliemse en J. Walhout. Vogelaars die bij de volgende avifauna - vergadering aanwezig willen zijn kunnen dit bij ondergetekende opgeven. Hieronder volgt vrij beknopt een verslag wat er op de vergadering van 12 januari j.l. besproken en besloten werd. Ten eerste werd besproken welke personen en instanties benaderd moeten wor den, teneinde waarnemingen, inventarisaties en tellingen te verzamelen. A) Het Vogelasyl "De Mikke" is reeds benaderd. In een verslag wat we ont vingen stonden echter alleen de totalen aan binnengekomen vogels. Aange zien we juist geinte resseerd zijn in de data en vindplaatsen zullen we in formeren of het mogelijk is het archief door te nemen. B) Er zal een brief gestuurd worden aan "SOVON". Hierin zal gevraagd wor den of we kunnen beschikken over de gegevens van Walcheren die gebruikt zijn voor de "Atlas van de Nederlandse Broedvogels" en de "Atlas van de Ne derlandse Vogels". C) Er zal contact opgenomen worden met een aantal bekende vogelaars die vroeger op Walcheren actief zijn geweest (en waarvan er velen nog actief zijn). Ondertussen zijn A.J.H. Baron van Lynden en J.C. Wedts de Swart opgebeld door Gido Davidse. Beiden waren erg enthousiast en zegden hun me dewerking toe voor wat betreft het doorgeven van hun dagboekgegevens. Laatst genoemde persoon heeft ons tevens een vogelarchief ter beschikking gesteld, dat loopt van 1968 totcirca 1979. Dit archief (vogels in Zeeland, waarvan meer dan 50 op Walcheren) is zeer volledig en bevat zeer veel waardevolle gegevens. D) Alle Vogelwerkgroepen in Zeeland zullen benaderd worden met het ver zoek of de leden hun waarnemingen van Walcheren, zo ze die hebben, op willen sturen. Ook zullen er brieven gestuurd worden naar de "KNNV - Wal cheren", "Limosa" en "Het Vogeljaar". E) De conservator van het Biologisch Museum te Westhove, W. Phaffzal benaderd worden met het verzoek of het mogelijk is om de archieven en vo gelcollecties door te nemen. F) Het CDNA - archief zal opgevraagd en doorgenomen worden. G) Enkele vrijwilligers zullen zich storten op het archief van de Rijks waterstaat te Middelburg. Het tweede en belangrijkste punt wat tijdens de vergadering aan de orde kwam betrof de inventarisaties en tellingen die op Walcheren in de komen de jaren zullen worden gehouden. Het streven is om geheel Walcheren te inventariseren op broedvogels en voor zover mogelijk op trek- en wintervo gels. De bedoeling is om dit karwei binnen maximaal 3 jaar achter de rug te hebben. Of dit haalbaar is hangt voor een groot deel af van het aantal enthousiaste medewerkers. De komende jaren willen we Walcheren onderzoeken op het voorkomen van A) Broedvogels en B) Trek- en Wintervogels. Ook willen we enig onderzoek doen naar het voorkomen van vogelslaapplaatsen en de aantallen en soorten vogels die men op zulke plaatsen aantreft. Voor wat de broedvogelinventarisaties betreft kwamen de volgende suggesties op tafel 1) Walcheren in twee ongeveer gelijke stukken verdelen en in 1988 de ene helft en in 1989 de andere helft inventariseren. 2) Het ene jaar bijvoorbeeld de duinen en bossen inventariseren en het vol gende jaar de weilanden en akkers. 3) Geheel Walcheren in 1 jaar inventariseren maar dan op een beperkt aantal soorten (bijvoorbeeld 30 soorten). Het volgende jaar kan men dan 30 andere soorten inventariseren, enzovoorts. 4) Iedereen die mee wil helpen om te inventariseren zelf een gebiedje laten kiezen, wat hij of zij dan inventariseert-, In de volgende jaren kan dan de rest van Walcheren aangepakt worden. Uiteindelijk viel de keuze op "4". Vergeleken met de andere mogelijkheden biedt deze mogelijkheid een aantal voordelen. Door iedereen zelf een gebied je te laten kiezen (wat dus bij wijze van spreken zijn achtertuin kan zijn) hopen we dat veel leden wel zin hebben om mee te werken. Een ander voordeel is dat er in 1 jaar een grotere verscheidenheid aan biotopen bezocht en op vogels geïnventariseerd zal worden. Mocht dan na 1 jaar bij de meeste vogel aars de moed er uit zijn (wat ik niet hoop), dan is er van vrijwel alle bio topen wat bekend. Voor wat betreft de Trek- en Wintervogeltellingen wil ik vrij kort zijn. Het zou natuurlijk ideaal zijn om geheel Walcheren maandelijks in 1 dag op alle vogelsoorten te inventariseren. Voor zoiets ontbreken gewoon de mensen. Het lijkt ons het beste dat iedereen dus 1 keer per maand (en als het kan 2 keer per maand) het gebiedje dat hij of zij op broedvogels inventari seert ook op Trek- en Wintervogels onderzoekt. Men krijgt op deze manier wel een onvolledig beeld van iwat er zoal doortrekt, maar waarschijnlijk valt er wel uit op te maken wat op Walcheren belangrijke gebieden voor bepaalde soorten zijn. Om alles voor u zo makkelijk mogelijk te maken worden kaartjes voor het ge bied dat u wilt inventariseren door ons verstrekt. Omdat het belangrijk is dat iedereen voor het vaststellen van een broedgeval dezedfde normen hanteert, heeft Fred Twisk een korte handleiding gemaakt. Deze kon\rop de VWG-vergade- ring van januari meenemen. Tellers ontvangen nog een uitgebreidere handlei ding. Het is de bedoeling op z'p laatst begin maart met de broedvogelinven tarisaties te beginnen. Het is daarom van belang dat u zich, als u wilt mee werken, zo spoedig mogelijk bij ondergetekende opgeeft (uiterlijk 24 febru ari). Hiernaast in kaart gebracht ziet u de gebieden die in 1988 in ieder geval geïnventariseerd gaan worden. Vogelaars die al deze inventarisaties niet zo zien zitten vinden het misschien wel leuk om geheel Walcheren te onderzoeken op het voorkomen van 1 bepaalde (schaarse) Broedvogel (zoals Zwarte Roodstaart, Torenvalk, Fuut, Dodaars). Ook hiervoor kunt u zich bij mij opgeven. "Tenslotte nog enkele punten die op de vergadering aan de orde kwamenjacht stroper ij,eendekooien,e.d. Gegevens hierover zijn welkom en zullen verza meld worden.Het verzamelen van ring- gegevens lijkt ons ook belangrijk. Als men wil beschikken over de gegevens van het Vogeltrekstation moet men daar voor 65,- betalen en bovendien kost

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 15