Schoolbezoek Uit de oude doos Vaak hoor je of lees je van onderwijzend personeel met kennis van de natuur dat het heel leuk is om iets met kinderen in de natuur te doen. Maar deze mensen hebben voor het lesgeven een opleiding gehad en vaak moet je er zelf niet aan denken om als leek wat les geven betreft voor een Has te moeten gaan staan. Totdat mijn collega Piet Wijkhuys uit Biggekerke en ik werden gevraagd eens met een groepje "Streekschool Zeeland"-leerlingen er op uit te trekken voor het vak "maatschappelijke begeleiding" met als thema "na tuur en milieu". Het eerste jaar bezochten we het Waterwingebied Oranjezon, ieder twee a drie keer die week met telkens een groep van 15 tot 25 leerlingen van een leeftijd tussen de 16 en 18 jaar. Het tweede jaar deden we Westhove aan en eerlijk gezegd viel het beide keren wel wat tegen. Een matige belangstelling, dus maar kor te tijd de aandacht (ca 3 kwartier) en dan bleef er eigenlijk niet meer over dan een enkeling met echte belangstelling. Voor de ande ren was het meer een wandeling, wat op zich best leuk kan zijn, maar zelf wil je toch wat meer kwijt.Omdat we beiden kinderen op de basis school in Biggekerke en Zoutelande hadden, dachten we misschien op die scholen ook wat over onze hobby kwijt te kunnen, maar hoe? De schoolleiding eerst eens gepolst, deze mensen waren enthousiast en er is altijd ruimte te maken voor een aanvullend stukje biologie.Het Bio logisch Museum leende ons (uit hun uitleencollectie) een aantal opge zette vogels, waarvoor wel een borg som moest worden betaald en een ver zekering moest worden afges lotenWe namen de meest bekende vogels met uiterlijk duidelijke kenmerken en ver schillen, o.a. om het verschil in snavelvorm te laten zien en de functie hiervan. Het ging om de vol gende vogels: Torenvalk, Blauwe reiger, Roodborstje, Scholekster, Spreeuw, Wilde eend, Vink en Wulp.Om het verschil in pootvorm en lengte te laten zien konden we deze soorten ook goed gebruiken. Voor de vorm van de vleugels namen we een Zwaluw en een Merel en een paar echte zwevers, zoals Buizerd en ZilvermeeuwVoor de schut kleur gebruikten we het mannetje en vrouwtje van de Wilde eend; de Houtsnip en de Bergeend zetten we naast elkaar. We vertelden iets over het gezichtsveld in verband met de stand van de ogen in de kop; hiervoor gebruikten we de Ransuil en de Houtsnip. De zang probeerden we met bekende geluiden op een bandje uit te leggen; we vertelden over nestbouw (alleen, in kolonie, holenbroe- ders, vogels die onze huizen opzoeken); iets over de schutkleur van eieren; het verschil tussen nestvlieders en nestblijvers en natuur lijk over de vogeltrek en het ringen van vogels. We lieten de kinderen gidsjes inzien, door onze verrekijkers kijken en de kleine lettertjes op een vogelt ij dschrift aan de andere kant van het lokaal door de telescoop lezen. Dit alles gebeurde in groepen, de eerste middag groep 3,4 en 5; de tweede middag de groepen 6,7 en 8. Op Biggekerke deden we ook de kleuters (groepen 1 en 2) maar we vonden zelf dat we weinig reac ties kregen, dus deze hebben we in Zoutelande niet "meegenomen". Er is bij de andere groepen een grote belangstelling voor vogels, dus ook veel vragen en verhalen over vogels die ze zelf gezien heb ben. In Biggekerke hebben we gevraagd of ze eens wilden nagaan hoe veel nestjes van de Huiszwaluw er in het dorp waren (ze kregen een lijstje mee om in te vullen). Op beide scholen deden we het verzoek doodgevonden vogels in te leveren bij één van ons. De eerste weken nadien zat er dan ook prompt een paar keer per week een delegatie leerlingen met gewonde vogels (Turkse tortels, een Merel, Spreeuw, doodgevlogen of -gereden vogels als GierzwaluwKerkuiltwee keer een Sperwer en later stookolie-of winterslachtoffers)Ook de groot ste schofjes blijken dan de natuur een warm hart toe te dragen. Dergelijke middagen kosten natuurlijk wat inspanning en vrije tijd, maar de voldoening en de kontakten die je er aan overhoudt zijn de moeite waard. Zo is voor een excursie op duin en strand door de basisschool Zoutelande om onze medewerking gevraagd, omdat volgens de leerkrach ten de leerlingen meer en langer geboeid zijn door deze vorm van bio logie. Ondertussen hebben we ook voor de Streekschool weer enkele excursies in V/alkenisse verzorgd; deze waren gecombineerd met foto grafie, zodat zowel wij als de leerlingen een opdracht hadden. We probeerden de effecten van recreatie en vervuiling op de natuur te laten zien, de leerlingen moesten dit vastleggen op de foto en uit werken. In deze vorm liep het veel beter en het is zeker voor herha ling vatbaar. Tot zover enkele van mijn ervaringen. Misschien zijn ze voor de lezers bruikbaar. Voor eventuele vragen kan men natuurlijk altijd bij mij terecht! Jan Hengst Zwinstraat 15, 4374 BS Zoutelande. Een aantal jaren geleden heeft drsGRHeerebout uit Kloetinge de stoffige eierenverzameling van het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen "op naam gebracht". De niet zo uitgebreide verzameling (Heere bout noemt zelf de waarde "betrekkelijk") is beschreven in Archief 1982, een uitgave van het GenootschapHet belang van de verzameling is vooral gelegen in het feit, dat zij bewijsmateriaal bevat van het voorkomen als broedvogel van een aantal vogelsoorten in het Zeeland van de tweede helft van de vorige eeuw. Eigenlijk zijn er wat Walcheren betreft maar drie soorten interessant omdat daarvan nu het bewijs voorhanden is dat die op ons eiland ge broed hebben: de Ooievaar, de Wintertaling en de Raaf. Van de Ooievaar zijn drie eieren aanwezig. Eén van Walcheren met als datum 15-4-1881 maar zonder precieze vindplaats. Verder één ei uit 1894 van het Hof Bouwmanslust (legaat H.Goemans), en één ei zonder jaar tal, van het Hof Werend ijkeZoutelande Dit ei is vergezeld van de volgende toe lichting: "Van de hofstede Werendijke in Walcherenook deze vogel is later niet meer teruggekeerdOoi jevaars zijn in Wal cheren zeer zeldzaam geworden: men zegt doordat de daken van de boerenschuren zijn veranderd en doordat de Arnemuijde- naars minder visch naar Middelburg bren gen en zij den afval niet meer werpen op

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 4