verslagen Ringsnavelmeeuw in de Sloehaven 3 VERSLAG VERGADERING 25 HEI 1988 1. Luud Persijn opent de vergaderingOndanks de voetbalwedstrijd PSV- Benfica wisten 15 personen de weg naar Souburg te vinden. 2. De verslagen van 24 februari, 30 maart en 27 april worden onge wijzigd vastgesteld. 3» Mededelingen en ingekomen stukken -samenvatting reacties en beantwoording hiervan op het Streekplan Ons bezwaar tegen het niet aanwijzen van het schor Rammekens is niet overgenomen. -de burgemeester van Middelburg ziet af van het in ontvangst ne men van het eerste Kievitsei.Dit n.a.v. een brief van Dick van Hoften. Er zal bekeken worden of een raapverbod in de APV kan -worden opgenomen. -de "Nacht van de Nachtegaal" berustte op Walcheren geheel op ini tiatieven van individuele deelnemers. Wegens het niet verschijnen van een aankondiging in de huis-aan-huisbladen bleef het VWG- aandeel hierin nihil. -bij Scheldepoort zijn verbodsborden geplaatst -op 17 juni is er een symposium "Zeeuwse duinen in de knel". 4Pro iecten Jos Tramper heeft telformulieren t.b.v. de Gierzwaluweninventari satie.Er blijven nog veel "witte vlekken" op Walcheren. 5Rondvraag -Rutger van Ouwerkerk informeert naar de mogelijkheden om een 0e- verzwaluwenwandje bij Rammekens te maken. Na verdere oriëntatie zal hij hierover contact opnemen met Staatsbosbeheer. -Rien Mastenbroek informeert naar de plaatsingsmogelijkheden van broèdkasten in een (oude) schuur. -naar aanleiding van de opmerking over intensieve voorjaarstrek bij Breskens wordt de suggestie gedaan om bijvoorbeeld door middel van simultaantellingen de verspreiding van de vogels na dit stu- wingspunt te onderzoeken. -de heer Schaap nuanceert zijn opmerking over het schieten van Ek sters in Ter Mantelinge in zoverre, dat hij geen duidelijkheid kan verschaffen over degene die deze vogels daadwerkelijk afschiet. -Fred Twisk pleit voor verder onderzoek naar slaapplaatsen van roofvogels in met name Oranjezon. Wat betreft de plaatsing van windmolens bij Vlissingen heeft hij bij de Planologiewerkgroep het VWG-standpunt verwoord: er is daar wel sprake van enige vogel trek, maar de te plaatsen molens zijn waarschijnlijk ongevaarlijk voor vogels. Overigens wordt wel de aandacht gevestigd op het feit dat onderzoek naar de effecten van windmolens op vogels nog niet is afgerond. Na de pauze hield Anton van Haperen een voordracht over de Zilver meeuw en de problemen die ontstaan zijn na de sterke toename van deze soort.Enkele hoofdpunten uit zijn betoog: - op plaatsen waar de soort met rust werd gelaten (Terschelling) trad stabilisatie of zelfs achteruitgang van de soort op.Door de toegenomen dichtheid van het aantal nesten werd de interne predatie groterAfname van de eigrootte en het geboortegewicht van de jongen reduceerden bovendien de overlevingskansen. - bestrijding door het rapen van eieren sorteert niet het gewens te effect. Door de afname van de dichtheid die zo bereikt wordt vinden de overgebleven vogels juist relatief betere levensom standigheden - het rapen van eieren heeft vaak tot gevolg dat vooral subadulte vogels uitzwerven en zich vestigen op plaatsen waar ze juist ongewenst zijn(SternkoloniesHet beleid in Zeeland is er juist op gericht Zilvermeeuwen te concentreren in een aantal grote kolonies en nieuwe vestigingen op ongewenste plaatsen door een doelmatige eiraapcampagne te voorkomen. - het afdekken van vuilstortplaatsen zou de fourageermogelijkhe- den van de Zilvermeeuw behoorlijk beperken. VERSLAG VERGADERING 29 JUNI 1988 1. Opening door Luud Persijn; er waren 11 aanwezigen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. - SOVON/Vogelbescherming Nieuwsbrief - GS hebben de minister van Verkeer en Waterstaat geadviseerd concessie te verlenen tot het storten van verontreinigd haven- slib op Rammekens. Na de beslissing van de minister kunnen e ventuele verdere stappen worden ondernomen. 3Projecten Momenteel zijn op Walcheren al vier broedparen van de Kerkuil be kend, met 4 tot 5 jongen per nest. 4Rondvraag Geattendeerd wordt op de uitkomen van een nota over de ontwikke lingen van het golfen in Zeeland, geschreven door het Provinciaal Coördinatieteam recreatie en toerisme. 5. Reeds in de pauze vertrok een stoet van zes auto's richting Val- kenisse, waar we een avondwandeling maakten. Roepende Torteldui ven, Wielewaal, Grauwe vliegenvanger en Grote sterns bepaalden het beeld van de avond, evenals de jonge Ransuil die zich in de avondschemering liet horen. Op 12 februari jl. bezocht ik de Sloehaven bij Ritthem om de daar aanwezige vogels af te zoeken op een leuke soort: de dagen ervoor waren immers goed, harde wind vanuit de Noordzee! Bij het afzoeken van de honderden meeuwen- voornamelijk Zilvermeeuwen (Larus argen- tatus) en Kokmeeuwen (Larus ridibundus) plus wat Stormmeeuwen (La- rus canus)- die bij laag water op het slik aan het fourageren wa ren, ontdekte ik om 14.15 uur een meeuw met een zeer opvallende snavelband. Dat deed me direct denken aan een Ringsnavelmeeuw (La rus delawarensis)Toen ik het grootteverschil met Zilvermeeuw en Stormmeeuw, de iets lichtere rug en mantel, de gele poten en de smalle witte rand aan de tertials zag, was ik helemaal overtuigd dat het een Ringsnavelmeeuw moest zijn. De Ringsnavelmeeuw was net als de overige meeuwen aan het fourage ren op het slik. De afstand tussen de meeuw en mijzelf was 200 a 250 meter. Tot ca 14.45 uur heb ik zoveel mogelijk kenmerken opge schreven, daarna heb ik zoveel mogelijk vogelaars gewaarschuwdOm ca 15.30 uur was ik terug en ben toen gelijk weer gaan zoeken, maar ik kon de vogel niet terugvinden. Inmiddels waren Jaco Walhout, Sander Lilipaly, Peter Braam en Christian Giljam gearriveerd; er is nog gezocht tot ca 17.30 uur, echter zonder r/ resultaat. Vanaf 16.00 uur voegden zich steeds meer meeuwen bij de al aanwezige vo- "9- gels; het aantal groeide tot minstens 1000 stuks. Ook gingen meeuwen op het water zit- |-' ten, dit alles bemoeilijkte het zoeken, ook R.S t

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 3