slaapplaats Boerenzwaluw de Gierzwaluw als broedvogel in 1988 i6 IV jaar en wordt waarschijnlijk bepaald door de oplettendheid van de waar nemers. Er is één waarneming van een le jrs vogel bekend, nl. 1/9/86: 1 ex Spuikom Ritthem (Jaco Walhout). Deze waarneming is aanvaard door de CDNA. Literatuur Camphuyzen,CJ4 Van Dijk J 1983 Zee-en kustvogels langs de Nederlandse kust 1974-1979. Limosa 56 (3) Cramp,S. 4 Simmons KELeds1983The Birds of the Western Palearctic. Dutch Birding, jaargang 1 tot en met jaargang 10 Ovaa.A. De Geelpootmeeuween probleemgeval onder de meeuwen. Zwelmpje0-1986 Smulders,BJ4 JoosseA1969Avifauna van Walcheren. SOVON, 1987. Atlas van de Nederlandse vogels. Jaco Walhout. J. van Reigersbergstraat 69, 4336 XA Middelburg Tijdens werkzaamheden in mijn volkstuintje aan de Molenweg te Nieuw en St.Joosland was me de afge lopen weken een opvallende aanwezigheid van zo wel Boeren- als Huiszwaluwen opgevallen. Op dinsdag 20 september jl. heb ik er een half uurtje vogelen aan besteed om enig licht in dit opvallend voorkomen te verkrijgen. Vanaf 19.33 uur (zomertijd) vliegen er groepjes Boeren- en Huis zwaluwen richting molen van Nieuw en St.Joosland. De Huiszwaluwen vliegen verder richting Rammekens, maar de Boerenzwaluwen maken grote cirkels boven het gebied. De tientallen Boerenzwaluwen worden tijdens dit rondcirkelen voortdurend aangevuld met kleine en soms grote groepen andere Boerenzwalu wen. Dit cirkelen gaat zo door tot ongeveer 20.00 uur; de kwetterende groep is dan aangegroeid tot een losse groep van ca 2.000 exemplaren, die even doet denken aan een Spreeuwenwolk. Enkele minuten later valt de groep massaal, op dezelfde manier als Spreeuwen dat plegen te doen, in in een strook riet van ca 100 meter lengte langs een sloot dwars op de Trekdijk. Ze zetten er hun vrolijk gekwetter voort, ook al is het op deze rustige vrijwel geheel bewolkte avond inmid- y dels behoorlijk schemerig geworden. Wanneer ik deze waarneming vergelijk met de waarne mingen in de Atlas van Nederlandse Vogels van het SOVON valt het mij op dat in de periode oktober'78- september'83 van Walcheren geen enkele waarneming van meer dan 1000 Boerenzwaluwen bekend is. Vandaar dit artikeltje (en omdat het een b ij zonder leuk schouwspel was natuurlijk!). Luud Persijn. Landluststraat 14,4337 KC Middelburg Afgelopen zomer is er een begin gemaakt met het inventariseren van de Gierzwaluw als broedvogel op Walcheren. De deelname was echter te gering om in één seizoen heel Walcheren te kunnen onderzoeken. Het onderzoek richtte zich in de eerste plaats op het voorkomen als broedvogel en in mindere mate op het aantal. Gekozen werd voor de zogenoemde 1turfmethode1 Dit houdt in het tweemaal tellen in juni tegen zonsondergang van de aantallen vogels die boven de broed plaatsen vliegen. Voor wat de aantallen betreft is dit de minst nauwkeurige methode. Bij langdurig koud en nat weer kunnen broedvogels zich dagenlang el ders ophouden. Interpretatie van deze methode houdt in: het hoogste aantal vogels aanhouden en delen door twee. Ondanks zijn opvallendheid is de Gierzwaluw voor wat betreft de aan tallen een moeilijk te inventariseren soort. Hoewel de zomer koud was met weinig mooie zomeravonden, kwamen uit het onderzoek toch verrassende resultaten naar voren. Slechts in één geval werden géén Gierzwaluwen waargenomen, nl. in Vrouwenpolder. In de rest van de geïnventariseerde plaatsen liep het aantal waargenomen vogels uit een van ca 10 in Gapinge tot ca 133 in de Vlissingse binnenstad. Dat ze tijdens slecht weer wegtrekken blijkt wel uit een door mij waar genomen groep van tenminste 300 ex. Deze groep zag ik op 10 juni bij mistig weer al fourageren boven Fort Rammekens. Je vraagt je in zo'n geval af of je nu te doen hebt met plaatselijke broedvogels of - wat onwaarschijnlijk lijkt - met late doortrekkers. In bijgaand overzicht is te zien waar en in welke aantallen Gierzwa luwen zich op Walcheren ophouden. Om een goed beeld van geheel Wal cheren te krijgen is het noodzakelijk volgend jaar in ieder geval de resterende plaatsen, waaronder Middelburg en Veere, te inventarise ren. Dat lijken plaatsen met waarschijnlijk hoge aantallen vogels. Dank gaat uit aan de volgende tellers en telsters: L. Burger; F.Castel; B.Smulders; A.Joosse; F.Twisk;J. Willemse; J.Hengst en L Persijn Plaats geschat aantal broedparen Biggekerke 15-20 Gapinge ca 10 ex Koudekerke 2-6 Meliskerke broedt in onbekend Middelburg^ aantal 0-3 Oostkapelle 2-4 Serooskerke 10-15 Oost-Souburg 40-45 Vrouwenpol^i^ 0 Vlissingen 100-125 Zoutelande ca 15 (1) Dauwendaele/Kruitmolenlaan (2) Betreft alleen Westrand van Vlissingen binnenstad, de overige wijken niet geteld. Jos Trapper. Noordweg 78, 4353 AZ Serooskerke f

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 10