4 Futen met daarvan twee baltsende koppels op de kreek werden waarge nomen. Zou de soort hier binnenkort tot broeden komen? Het gehele jaar door zijn er futen aanwezig, met in maart en april de hoogste aantallen Meeuwen Het gehele jaar door kan men, zeker bij harde aanlandige wind, de volgende soorten aantreffen: Kokmeeuw, Stormmeeuw, Kleine mantel meeuw, Zilvermeeuw en Grote MantelmeeuwDe Zilvermeeuw kan er in het najaar met meer dan honderd exemplaren vertoeven. Dodaars Dodaarsen zie je de gehele winter, al neemt hun aantal met het na deren van het voorjaar snel af. Broedgevallen zijn mij niet bekend Het is wel september voor de soort terug is; de top valt in novem ber. Bij plotselinge kou en dichtvriezen van watergangen en het Veer- se meer blijkt de kreek heel belangrijk, omdat deze maar langzaam (17/1/87) gste aantai> in strenge vorstperiode,130 vogels Ta feleend De Tafeleend is zeven maanden van het jaar aanwezig. De grootste aantallen in november en december. De aan tallen kunnen echter in deze tijd van dag tot dag verschillen. Soms doen groepen Ta feleenden de kreek maar één dag aan, soms vertrekken ze zelfs na enkele uren. Knobbelzwaan Knobbelzwanen zijn wel eens tot broeden ge komen op de kreek, maar de afgelopen twee jaar niet. Wel is er een toename in het najaar van doortrekkers. Het hoogst getel de aantal was 34 (4/12/87) lage kant. De soort is verder toch algemeen er misschien te weinig riet langs de kreek? Brilduiker wL^iJdUik8r)-iS 8!n VaStB gast °P de kreek- Laat in het jaar arri veert de soort en de aantallen nemen toe tot in maart. Wanneer het voorjaar begint is de soort snel vertrokken. Er worden vooral vrouwtjes gezien, maar een enkele keer ook een mannetje. Bergeend Ze doen vooral in het voorjaar, de kreek even aan. Vaak maar voor een of twee dagen, echte voorjaarstrekkers. Het grootste aantal dat was een uitschieter, telde ik op 13/4/87: 24 vogels. Pijlstaarteend Enkele exemplaren op de najaarstrek Toppereend Nooit meer dan één vogel in het najaar. Krakeend Deze soort werd in 1986 maar met twee vogels gezien. In 1987 waren met riPo9 h m8er soort9enoten- In de periode van oktober tot en met december waren ze aanwezig; het hoogste aantal was 12 (27/11/87). Wintertalinn november-1 Jd8nS naJaarstrek met een maximum van 3 in oktober en Slobeend Alleen tijdens de najaarstrek met een maximum van 5 exemplaren. Waterhoen De aantallen zijn aan de in watergangen, enz. Is Krooneend Deze werd in november 1987 waargenomen (in november 1984 vertoefde er ook één, een zeer makke vogel, waarschijnlijk uit een waterwildcol lectie.Ook een IJseend werd toen gesignaleerd). Smient In de wintermaanden is de Smient altijd wel aanwezig in klein aantal. Alleen bij strenge vorst oplopend tot wel 180 vogels. Middelste zaaqbek Af en toe aanwezig in de wintermaanden (max 4 op 16/1/87). Grote zaaqbek Eén waarneming op 16/1/87, de dag voordat de kreek dichtvroor. Aalscholver Af en toe aanwezig in de wintermaanden; nooit meer dan één tegelijk gezien. Op 23/11/84 werd in de kreek een Kuifaalscholver gezien; ze ker bij winderige dagen kan men verrassingen aantreffen op de kreek! Roodhalsfuut Af en toe aanwezig in het najaar; nooit meer dan één geteld. Waarne mingen buiten de telperiode zijn er ook uit het voorjaar (13/4/85). Geoorde fuut Is in de telperiode alleen tussen augustus en november gezien met max. 3 vogels. Buiten de telperiode heb ik een waarneming uit het voorjaar van 2 exemplaren in zomerkleed (2/4/86). Kui fduiker Af en toe aanwezig in de wintermaanden met maximaal twee vogels. Roodkeelduiker Eén exemplaar in januari 1987; eerder zijn er bij storm ook wel eens Roodkeelduikers op de kreek gezien. Een Parelduiker vertoefde er bui ten de telperiode in januari 1986. Flaminqo Deze in april 1988 waargenomen vogels vormen waarschijnlijk een nieuwe soort voor de kreek. Watersnip Zeker in strenge winters is de Water snip aanwezig(bv '85/86 tot max.5 vo gels Gewoonlijk 1 a 2 per winterseizoe Grauwe gans Deze soort was met drie exemplaren een dagje te gast op 29/11/86. Kluut Op 29/11/86 één vogel. Tureluur Zo af en toe in de winterperiode. Bij strenge vorst nemen de aantal len toe Oeverloper In de trektijd, vooral in het voorjaar, waargenomen. Bontbekplevier Als Oeverloper, maar een maand vroeger (dus vooral voorjaarstrek). Scholekster De Scholekster is algemeen voor de kust en in het binnendijkse van Westkapelle. In de kreek ziet men ze echter zelden. Af en toe een groepje op het "vogeleiland" in de trektijd.

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 4