8 öe kakkenisjes van de VWG.... de gemeente Vlissingen en via de Planologiewerkgroep Walcheren bij de gemeente Middelburg geinformeerd worden naar behandeling van de brief van Vogelbescherming. persbericht Provincie Zeeland waarin de aanleg van een stukje oud Zeeuws landschap (een karreveld van ha) op StPhilipsland wordt aangekondigd. 3Rammekens Ter informatie van geïnteresseerde leken op vogel- en natuurbe- schermingsgebied stelt Luud Persijn voor om dit najaar één of meer open vogelexcursies te organiseren rond het schor en slik van Ram- f mekens. Na het doorwerken van een omvangrijke serie overwegingen bezwaren en filosofieën, besluiten Ben Smulders, Fred Twisk, Co Smit en Luud Persijn zich te gaan buigen over de praktische invul ling hiervan. 4Pro jecten In oktober wordt de volgende vergadering voor de Avifauna gehouden, Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Jaco Walhout. Op 12 en 13 november worden de eerste Ganzen- en Kleine zwanentel- lingen gehouden. Fred Twisk meldt dat in het Vogelaarsoverleg naar voren kwam dat de resultaten hiervan soms gebruikt worden om af schot te rechtvaardigen. 3Rondvraag Fred Twisk deelt mee dat bij Rijkswaterstaat iemand werkzaam is die de relatie windmolens-vogeltrek bestudeert. Verder vindt op 27 februari 1989 het volgende vogelaarsoverleg plaats. Rutger van Ouwerkerk wijst op een zandrandje bij Fort Rammekens, dat voor het volgend seizoen geschikt gemaakt kan worden voor be woning door Oeverzwaluwen. 6. Als na^pauzepjrogramma stonden vakantiedia's op het menu.Ze kwamen van Peter Braam, Erik Sanders en Paul van Tuil. Ze toonden vogels die zij tijdens expedities naar de Shetlands, Portugal en Breskens wis ten te fotograferen. VERSLAG VERGADERING 26 OKTOBER 1988 1. Opening door Luud Persijn. Voor de pauze waren 19 personen aanwezig. Na de pauze bedroeg dit aantal 23. Adrie Joosse was verhinderd. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. - op 29 oktober wordt er rond het Rammekensschor een 'open kijk dag' gehouden, georganiseerd door Ben Smulders, Fred Twisk en Luud Persijn (met verdere medewerking van Jan Goedbloed en Co Smit) en in samenwerking met de KNNV. Speciale uitnodigingen gaan naar de bewoners van Ritthem, de minister van Verkeer en a erstaat, het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Vlissingen - t.a.v. de jacht op de elf genoemde onschadelijke vogelsoorten heeft Vogelbescherming ons laten weten dat 26 gemeenten, de provincie Friesland en alle provinciale landschappen positief op het verzoek hebben gereageerd. Op Walcheren geeft de gemeen te Valkenisse geen jachtvergunningen af en in Vlissingen wordt het onderwerp nog besproken in de commissie milieu. - op 25 november as. organiseert de PZC een symposium 'Natuur en milieu in de Delta' - er wordt een nieuwe Walcherse werkgroep milieubeleid opqericht (zie ook elders in dit blad) - als nieuw lid vermelden we Gery Bongers uit Oostkapelle. Proi e c t e n Op 15 en 22 oktober resp. op 5 en 19 november werden/worden si multane trektel1ingen in heel Zeeland uitgevoerd; dit om na te gaan waar de belangrijkste trekbanen liggen. Met deze gegevens kan de discussie t.a.v. geplande windmolenparken beter aangegaan worden. Liefhebbers voor de Walcherse punten Westkapelleevt. ook Vlissingen, Veersedam en de voet van de Stormvloedkering) kunnen zich opgeven bij Jos Tramper. Rondvraag -Jan Goedbloed meldt het (illegaal?) dempen van een koeieput in het Zandvoortseweg-gebied -Ben Smulders roept allen op om zich zaterdag 29 oktober bij het Rammekensschor te vervoegen. Verder informeert hij naar de alter natieve vergaderruimte, aangezien de huidige lokatie in de loop van 1989 in gebruik wordt genomen door de Regionale Omroep Zee land (zie elders in dit blad). -Koos Minnaar stelt voor om nu al de bestellingen voor een Vogel jaarkalender te inventariseren. Op 8 oktober bezocht hij samen met Jos Tramper de Zeeuwse Vogelaarsdag op Tholen. -De heer Schaap merkt op dat er dit jaar meer broedvogels waren dan in voorgaande jaren. Dat stemt overeen met hetgeen Fred Twisk vaststelde bij het broedvogelmonitoringproject (in verband met het lustrum van dat project trakteert hij op koek!). Jack Keukelaar toont dia's van duikers, futen, noordse stormvo gels, jan van genten, reigers, ganzen en eenden die hij in de loop van zijn carrière wist te fotograferen. Als hij deze serie volgens de Voous-volgorde kan volhouden belooft dat nog wat voor de toe komst! Soms lucht het op, het van je afschrijven van je woede en erger nis. Bij deze dus. De vergadering van 28 september en een aantal andere zijn de aanleiding voor dit stukje. De leden van de VWG hebben allemaal hun eigen reden om lid te zijn .De één wil bijzon dere waarnemingen doen ,de ander wil meewerken aan tellingen, de derde wil het wetenschappelijk aanpakken, de vierde wil ringen, de vijfde wil alleen maar van vogels genieten, enz. Dat is goed, dat is leuk, maaris dat een reden voor het feit dat de le den het als groep af laten weten als er gesproken wordt over vogelbeschermings- en informatieve activiteiten? Tijdens de bovengenoemde vergadering liepen de reacties uiteen van lacherigheid via ongeinteresseerdheid en ergernis tot cynis me. Moet de conclusie zijn dat de leden (enkelen uitgezonderd) geen noodzaak zien voor bescherming van vogels en gebieden, of, als ze die noodzaak wel zien, niet bereid zijn mee te werken aan voorlichting, excursies en andere activiteiten? Natuurlijk, er zijn wel redenen voor het mistroostig resultaat van de bespreking van dergelijke onderwerpen. De voorstellen zijn niet alt ij d even goed uitgewerkt, de groep is te groot, sommigen drukken wel erg hun stempel op de discussie, het verzandt nogal eens in oeverloos gezwets. Maar de eenvoudige vraag om medewerking wordt meestal gevolgd door doodse stilte... Bij de bespreking van de Milieukaravaan gaf Rutger de tip om zo iets niet in de vergadering te vragen, maar de leden persoonlijk te bellen met deze vraag. En inderdaad: dat werkt een stuk beter.

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 6