een nieuwe avifauna van Walcheren Spreeuwenslaapplaats 4ü tl Wat moet er verder gebeuren met de materialen die gebruikt zijn bij de Milieukaravaan? Kan daar een vaste informatiestand van ge maakt worden? Is daar geld voor? Moet er wat gedaan worden aan broedgelegenheidnestbeschermingjacht e.d.? Zijn er voor bedrei gende zaken als het schor van Rammekens geen ludieke acties te bedenken om de zaak in de belangstelling en in de pers te brengen? Laatste vraag: zijn er mensen bereid om (in kleine groep) -kort- over deze zaak te praten, met concrete voorstellen te komen en dan de leden (zo nodig uit bed) te bellen? Denk er eens (niet te lang!) over na. Tot de volgende vergadering! Jan Goedbloed. Jacob Catsweg 6, 4364 TE G rijpskerke Tel01189-3096 Na enkele maanden van minimale activiteiten voor de over een aan tal jaren te verschijnen nieuwe Avifauna van Walcheren, zijn we nu weer vol energie aan de slag gegaan. Zaterdag 29 oktober jl. werd een vergadering over de avifauna door de volgende personen bijge woond: Gido Davidse, Christian Giljam, Arjen van Gilst, Rutger van Ouwerkerk, Arjan Ovaa, Paul van Tuil, Fred Twisk en Jaco Wal- hout. Verhinderd waren Erik Sanders, Jos Tramper en Jan Willemse. Er kwamen veel ideeën los en er werd druk gediscussieerd en gear gumenteerd en er kwamen uiteindelijk enkele plannen op tafel.De hoofdpunten van de vergadering worden hieronder vermeld. slaapplaats-en slaaptrektellinoen De komende jaren willen we verschillende soorten tellingen organiseren (hvp-,trek in voor- en najaar, vorsttrek- en slaap plaatstellingen). Komend jaar willen we ons bezighouden met slaapplaatstellingen en slaaptrektellingen van de volgende soorten: Kauw, Houtduif, Spreeuw, Gele en Witte Kwikstaart, Boeren-(en eventueel Huis- en Oever-) zwaluw, roofvogels, Rans uil, Blauwe Reiger, Meeuwen en Wulp. Sug gesties om andere soorten te tellen waarvan u bv.een slaapplaats weet zijn zeer welkom. We willen de tellingen op de volgende plaat sen doen: Rammekenshoek (Kauw, Houtduif, Spreeuw, Blauwe Reiger, Wulp en mogelijk nog andere soorten), Ter Hooge (Kauw, Spreeuw, Blauwe Reiger en Houtduif), Oranjezon en Valkenisse (roofvogels, Ransuil, Houtduif, Kauw en Spreeuw), Molenwater (Spreeuw en mis schien Kauw), Sloehaven (Wulpen en Meeuwen) en rietkreken, zoals bij Westkapelle, Veere en Rammekens (zwaluwen en kwikstaarten). Weet u van bovengenoemde soorten nog andere slaapplaatsen, dan horen we dat graag. Komende maanden zullen enkele proeftellingen worden gedaan om de bezien wat de beste manier van tellen en noteren is en op welke strategische punten de telling precies moet plaatsvinden. Aan de hand hiervan kan dan een vast plan met vaste teldagen en teluren gemaakt worden en een handleiding. Vogelaars die mee willen wer ken aan deze tellingen zijn welkom. Er zijn minimaal 8 tellers nodig. Inventarisaties Van de inventarisaties van dit jaar (1988) heb ik nog geen uitwer kingen ontvangen. Het zou leuk en leerzaam zijn om de resultaten te kunnen bekijken. Ook voor volgend jaar is het de bedoeling broed- vogelinventarisaties te houden. Geinteresseerden kunnen zich bij on dergetekende opgeven.Voor kaartjes van het gebied dat u wilt inven tariseren en een korte handleiding wordt gezorgd. Opslaan van gegevens We zijn van plan volgend jaar alle gegevens (waarnemingen, inventarisaties, enz.) in te voeren in een computer. Voor van dit jaar heeft Fred waarschijnlijk de beschikking over programma's waarmee de gegevens opgeslagen kunnen worden. Het gebruik van een computer heeft onder meer als voordeel dat de gegevens overzichtelijk kunnen worden opgeslagen, geordend, opgevraagd en uitgeprint. Ringqeqevens Wat betreft ringgegevens 1 ij ken ons met name terugmeldingen van op Walcheren geringde vogels en terugvangsten van elders geringde vo gels op Walcheren interessant. Er zal geïnformeerd worden in hoever re het Ringstation ons hieraan kan helpen. Tot zover de hoofdpunten van de vergadering. Ondertussen gaan we rustig verder met het uitpluizen van archieven en tijdschriften. Van ongeveer de helft van de VWG-leden ontving ik tot nu toe nog qeen waarnemingen/dagboekgegevensIk verzoek hen toch eens in hun dagboeken te duiken; een lijst met soorten waarvan waarnemingen wor den ingewacht treft u aan in t Zwelmpje", 2e jrg. nr.4. Vogelaars die wel reeds waarnemingen doorgaven verzoek ik dat ook nog over het afgelopen jaar te doen (voor zover ze niet zijn genoemd in de rubriek "recente meldingen" uit "'t Zwelmpje" of ingevuld op waarnemingen kaartjes) Iedereen alvast bedankt voor zijn/haar medewerking! Verder "Avifauna- nieuws" hoort u op de VWG-vergadering van november. Jaco Walhout. J.van Reigersbergstraat 69, 4336 XA Middelburg Sinds enkele weken hebben duizenden spreeuwen een (veilige?) slaapplaats gevonden in de bomen en struiken binnen de hekken, waarop de waarschuwing "Pas op hoog spanning", van het electriciteitsverdeelstation aan de Elektraweg op het industrieterrein ArnesteinMiddelburg Tegen de schemering zijn de donkere spreeuwenwolken tegen de nog lichte luchten mooi te aanschouwen, ook worden enkele hoogspanningsmasten bij het verdeelstation als voorverzamelplaats gebruikt. Deze masten vol met spreeu wen, mannetje aan mannetje, vormen een kostelijk gezicht! Waarschijnlijk betekent deze slaapplaats, waar op 1 novem ber jl. naar schatting 10.Q00 spreeuwen overnachtten, een ontlasting van de Middelburgse binnenstad waar de spreeuwen afgelopen jaren overlast (poep op stoep en auto's) bezorgden en de gemeente de spreeuwen onder druk van overgevoelige bewoners steeds probeerde te verjagen. Hopel ij k laat de PZEM de spreeuwen met rust. Luud Pers ij n_, Landluststraat 14, 4337 KC Middelburg tellingen het einde 4

't Zwelmpje | 1988 | | pagina 7