4 jaarverslagen Na de pauze Vooruitlopend op de publicatie van de resultaten van 15 jaar vogel tellingen op de Grevelingen belicht Gerard Slob enkele ontwikkelin gen. Duidelijk werd dat waterstaatkundige ingrepen direct gevolgen hebben voor de fourageermogelijkheden van vogels. Het aantal broed- vogelsoorten breidt zich nog ieder jaar uit. Overigens liggen de ve le getoonde grafieken nu ter inzage bij Gido Davidse. VERSLAG LEDENVERGADERING 26 JANAUARI 1989 1. Co Smit, Rob Sponselee en Sander Lillipaly waren verhinderd om de opening -voor het eerst in de nieuwe ruimte- bij te wonen. 2. Mededelingen en ingekomen stukken - op 1 april organiseert Dierenbescherming een grote voorlichtings dag in Vlissingen. Voor een VWG-presentatie zeggen Lenie Burger, Francien Castel en Jan Goedbloed hun medewerking toe. Laatstge noemde neemt contact op met Wim Wattel om het bestaande materi aal te verduurzamen. - de Stichting Uitwisseling Middelburg- Folkestone heeft gevraagd om een Engels gezin op 31 maart of 1 april rond te leiden. Fran- cien Castel neemt dit op zich. Tevens is er de mogelijkheid voor 'I een "vogelaarsuitwisselingsprogramma". - de Woningstichting Walcheren heeft gevraagd of er in de wijk Haaksbergenstraat- Poortugaalstraat- Koopmansvoetpad mogelijkhe den zijn voor Gierzwaluwen. Aangezien de lokatie minder geschikt lijkt zal gevraagd worden om de te leggen pannen bij een negatief resultaat op andere daken te leggen. De Vereniging Verbetering Volkshuisvesting Vlissingen heeft 25 Gierzwaluwendakpannen gekocht en wil deze dit voorjaar plaatsen. De vraag aan de VWG is een geschikte plaats uit te zoeken en tzt voor enige publiciteit te willen zorgen. in maart komen de Zeeuwse vogelbeschermingsconculenten bijeen, samen met vertegenwoordigers van Vogelbescherming en de ZMF. Gemeentewerken van Westkapelle heeft deze week twee bushokjes geplaatst op de WK-zeedijk. Uiteindelijk heeft de VWG hieraan niets hoeven te betalen (of zelfs te helpen). Enige informatie over onze activiteiten hierzal verstuurd worden naar het plaat selijke informatieblad. Tevens zal aan Vogelbescherming gevraagd worden om een vogel in formatiebord op 28 januari is de landelijke dag van de Werkgroep Vogeltrek tellen. Fred Twisk gaat er naar toe. Vogelbescherming organiseert op 8 oktober een grootscheepse "nationale vogeltrekdag" die met veel publiciteit omgeven zal worden Fred Twisk vertelt wat over de in het kader van de avifauna ge houden slaapplaatstellingen. Bij Ter Hooge was nogal wat versto ring door jacht.Er zal een brief naar het Zeeuwse Landschap wor den gestuurd.Verder toont hij de resultaten van het door Kees Mos- tert verrichte braakbalonderzoek aan Nieuwlandse en Noordbeve- landse Kerkuilen. Behalve voor Kerkuilenbraakballen heeft Kees ook belangstelling voor Ransuilbraakballen uit de tweede helft van januari Na de pauze houdt Anton van Haperen een lezing over het terreinge- bruik van Kol- en Brandganzen op Zuid-Beveland. Duidelijk werd dat het voorkomen van ganzen vooral bepaald wordt door het aanbod van aantrek kelijk voedsel in de vorm van verse grastopjes.Walcheren vervult voor al een "overloopfunctie" in strenge winters, wanneer de traditionele gebieden vol zitten of het voedselaanbod elders schaars is. VERSLAG ONDERZOEKSCOÖRDINATOR 1988 Hierna volgt een overzicht van de activiteiten die in het verslag jaar door leden van de VWG zijn uitgevoerd. - op verzoek van K.Mostert van Rijkswaterstaat, dienst getijdewateren, werden in de maanden oktober en november drie vogeltrektellingen verricht. De tellingen moeten dienen om een meer verantwoorde keu ze mogelijk te maken bij het plaatsen van windmolenparken op eventu eel vogelrijke locaties. - er werd wederom een Nachtzwaluwe<cursie naar Moerbeke (B) georgani seerd. Een kort verslag is opgenomen in 't Zwelmpje, 3e jaargang nr. 2. - Enkele leden vertegenwoordigden op 8 oktober de VWG op de Zeeuwse vogelaarsdag te Tholen. Projecten - Kleine zwanen en Ganzen werden op Walcheren van januari tot en met maart en in november en december geteld. - Tijdens de Midwintertelling werden op Walcheren voor de vijfde ach tereenvolgende keer alle ganzen, zwanen, water-en roofvogels geteld - In het kader van het Broedvogelmonitoring project (BMP) werd voor het vijfde achtereenvolgende jaar een akkerweidegebied nabij de Oude Veerseweg geïnventariseerd. Een verslag hiervan is verschenen in 't Zwelmpje, 3e jaargang nr. 4. - In het kader van de Punttransecttellingen (PTT) zijn in het verslag jaar door enkele leden tellingen langs diverse trajecten uitgevoerd - Voor het eerst is een begin gemaakt met de inventarisatie van de Gierzwaluwen. Een verslag verscheen in 11 Zwelmpje,3e jaargang nr.4 - In het verslagjaar werden vrijwel alle Kerkuilennestkasten gecontro leerd. Er werden vier broedsels met totaal 13 jongen grootgebracht. De jongen werden door de heren Joosse en Schaap geringd. - Ten behoeve van de in voorbereiding zijnde Avifauna werd een aantal gebieden op broedvogels geïnventariseerd. - Voor de derde maal werd een Fenologie-onderzoek gehouden. Een ver slag over de eerste aankomstdata van onze zomervogels in 1987 ver scheen in 't Zwelmpje, 3e jaargang nr.2. VERSLAG VOGEL-EN NATUURBE SCHE RMINGSAC TI V I TE I TEN 1988 - RammekensIn 1988 heeft Rammekens de nodige aandacht gekregen. Tientallen persberichten vernoemden het in hun kolommen, o.a. in verband met de mil ieu-caravaaneen enquête en een speciale kijkdag bij de schorren en slikken zelf. Nieuw is dat naast milieuverenigin gen ,met de VWG voorop, ook uit andere maatschappelijke geledingen steeds meer belangstelling voor dit gebied getoond wordt, zoals door politieke partijei en het dorpscomité Ritthem. Ondanks acties en aandacht is dit natuurgebied in 1988 nog niet veiliggesteld. Het wachten is momenteel op de beslissing van de minister van Ver keer en Waterstaat op de consessie-aanvraag van het Havenschap. - Reacties op (beleids-)plannen van de overheid. In het verslagjaar heeft de VWG geen afzonderlijke reacties geschreven op plannen van de overheid. Wel is de VWG goed vertegenwoordigd in de Planologie werkgroep Walcheren (PWW), die zich tot taak heeft gesteld de reac ties van de Walcherse natuurverenigingen op overheidsplannen te f

't Zwelmpje | 1989 | | pagina 4