Vogels in nood Fenolpgle onderzoek verslagen Niet alle vogels zijn zo vrij dat ze rustig kunnen zwemmen, vliegen of eten zoeken. Helaas is de mens nog al eens sctuldig aan zaken waarvan vogels de dupe worden.Ik wil het hier niet hebben over de olielozin gen die duizenden vogels treffen (wat héél smerig is), maar gewoon over de slordigheid (of misschien wel opzet) van sommige mensen. Hier onder iets wat ik beleefd heb aan het strand. Lopend langs de vloedlijn op het strand van Ritthem valt mijn oog op een Zilvermeeuw, die halverwege het strand zit, tussen de laagwater- en vloedlijn. Hij vliegt niet op wanneer ik mijn arm omhoogsteek, dus is er iets aan de hand. Dichterbijkomend zie ik dat hij probeert om weg te komen, maar helaas, iets weerhoudt hem daarvan. Hij komt niet ver der dan zijn kop op het zand te drukken. Inmiddels heb ik 'm vast. De reden dat hij niet weg kon komen is een grote vishaak in zijn bek, die dwars door zijn wang zit.Aan de vishaak zitten tientallen meters vislijn, die ook nog helemaal rond zijn lichaam en vleugels zitten. De rest van de vislijn ligt op het strand. Als ik de draad naar me toe trek zit die ook nog rond een bos zeewier. Onmogelijk dus voor de Zilvermeeuw om zich te bewegen. Heel vreemd dat er nergens een stuk lood te vinden is; hoe moet men de vislijn ingooien? Kijkend naar de snavel zie is zonder dat ik de vogel tangetje in mijn tas, dat haak in tweeën, zodat het er langs de snavel uitgaa door de wang naar buiten, het ene kleine gaatje van de rest van het rond de v zoek de vogel nog even of niet in dank afneemt. Als lasting achterlatend. ik dat de vishaak er niet uit te krijgen ontzettend pijn doe. Gelukkig heb ik een nu heel goed van pas komt. Ik knip de vis- oog van de vishaak met het draad er aan n. De haak met de weerhaak eraan trek ik zodat er niet meer beschadigingen zijn dan de punt van de vishaak. Hierna knip ik ogel gewikkelde draad in stukken. Ik onder- er meer beschadigingen zijn, wat hij me ik 'm loslaat vliegt hij weg, een kwak ont- Als ik het visdraad bij elkaar zoek om mee te nemen denk ik hoeveel vogels er niet omkomen doordat vissers hun hengels en/of visdraad niet in orde hebben. Volgende keer misschien een ander verhaal van een belevenis langs het strand of schor. Jan MeulmeesterWesterscheldestraat 31, 4388 VC Oost-Souburg. Ook dit jaar worden uw fenologiegegevens weer met belangstelling tegemoetgezienbij voorkeur ingevuld op de speciale fenologielijst die inmiddels in ieders bezit moet zijn (of anders bij Jaco Walhout verkrijgbaar is). Bestudering van de 1988-gegevens leerde dat er nog te weinig vroege meldingen zijn van Spotvogel, Grauwe en Bonte Vliegenvanger. Ik houd me daarvoor aanbevolen! Gido Davidse. NoordWeg 23, 4333 GA Middelburg VERSLAG VAN DE JAARVERGADERING OP 23 FEBRUARI 1989 1. Voor de laatste keer wordt de vergadering geopend door Luud Per- sijn. Er waren 16 aanwezigen; de heer Schaap was verhinderd. 2. De verslagen van 30/11/88 en 21/12/88 worden ongewijzigd vastge steld. T.a.v.dat van 26/1/89 moet nog worden toegevoegd dat de vergadering accoord gaat met een adhaesieverklaring tegen het jachtbeleid in Saeftinghe en op de Westerschelde 3Mededelingen en ingekomen stukken - op de voorlichtingsdag van Dierenbescherming te Vlissingen zal ook de VWG zich presenteren 1 april 1989) - er is een brief gestuurd naar het Zeeuws Landschap n.a.v. de jacht op Ter Hooge - Vogelbescherming zal voorlopig geen informatiebord op de West- kapelse zeedijk plaatsen - Voorontwerp beheersplan Walcheren. De inspraak heeft in het voorstel aan Gedeputeerde Staten geleid tot wijziging van de begrenzing van twee beheersgebieden en één reservaa tsgebied. - verdere info over de nationale vogeltrekdag van Vogelbescher ming - De Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren stelt max. 250,- beschikbaar voor vogel-, resp. natuurbeschermingsactiviteiten in het seizoen 18889 4De iaarverslaoen van de secretaris, van de onderzoekscoördinator en het verslag van de vogel- en natuurbeschermingsactiviteiten 1988 worden ongewijzigd vastgesteld. Voor wat betreft dat van de penningmeester kan gemeld worden dat e.e.a. nog moet worden on dertekend door de helft van de kascontrolecommissie. Die commis sie zal voor 1989 bestaan uit Jan Hengst en Koos Minnaar. 5 Bestuursvoorstellen Vanavond komt er een eind aan het zesjarig voorzitterschap van Luud Persijn en het driejarig secretarisschap van Gido Davidse. Hun functies worden ingevuld door resp. Fred Twisk en Wim Wattel (vanaf mei). Fred maakt van de gelegenheid gebruik om hen in een poëtisch getint betoog te bedanken en hen vervolgens enkele ca deautjes te overhandigen. Toch enigszins verguld met het veron derstellen van zoveel educatie moeten beiden de herkomst van een tweetal ten gehore gebrachte geluiden (Alpenmarmot, resp. Song Sparrow) -natuurlijk!- schuldig blijven. 6Pro jecten - Kleine Zwanen. Naast ca 1D0 Kleine Zwanen werden ook wat Riet ganzen en Grauwe ganzen aangetroffen; - t.b.v. de avifauna werden en worden diverse slaaptrektellingen georganiseerd. Ook broedvogelinventarisaties staan weer op het programma. De aanwezigen ontvangen een exemplaar van het - Avifaunanieuws" en een feno1ogieformulier 1989. 7 Rondvraag Ered: - uitnodigingen van het SVEV voor de contactdag op 18 maart te Oudenbosch - vogelaarsoverleg op 14 februari; er werd o.m. gesproken over het inventariseren van 'bijzondere soorten en exoten' onder de ganzen; in 1990 zal er veel aandacht zijn voor ^^B alles wat in Zeeland met kreken van doen heeft (krekenjaar) - Thijs Kramer heeft belangstelling voor slaapplaatsen van de Gele Kwik Naast een Kerkui1enpaar zit er nu ook een Steenuil in de schuur van Jan Goedbloed. Een ieder die van plan is om het volgend voor-

't Zwelmpje | 1989 | | pagina 6