7 avifaunanieuws' Als er maar één jona is wordt dit toch meestal door beide ouders qevoerd. Tjidens het volqen van het uitqevloqen ,ionq werd ook qere- aistreerd hoe vaak het j o n q zelf insecten trachtte te vanqen. Het proces naar onafhankelijkheid kon hiermee goed qevolqd worden. Wat waren nu de resultaten van dit onderzoek7 De hoeveelheden qevon- den insecten en dus voedsel op Aride en Cousin staan uitqezet in figuur 1. Hieruit bliikt hoe voedselrük Aride we.! is. Gedurende het qehele ,iaar is er veel meer voedsel aanwezig op Aride dan op Cousin. Er is berekend, rekeninq houdend met de grotere territoria van de zanqers op Aride, dat er 24 x zoveel voedsel per territorium op Aride aanweziq is als op Cousin. De resultaten van de observaties aan het broedproces van de Seychellen Struikzangers staan vermeld in tabel 1.Alle waarneminqen werden verricht tussen oktober 19RR en maart 19B9. tabel 1. Vergeli'king broedgegevens van de Seychellen Strulkzanger op Aride en Cousin, oct.'BB- maart'89. Aride (n) Cousi n (n) gemj ddeld aantal nestelpogingen/paar 2. 14 (15) 0.63 (35) gemi ddeld aantal dagen voor nestbouw 14.8 6) 19 (40) gemi ddelde legselgrootte 173 (11) 1 .00 6) gemi ddeld %tiid voor bebroeden ei (eren) 49.5 (10) 48.8 8) gemi ddeld aantal tii tgevljongen/terri tor 1.6 (15) 0.2 (35) gemi ddeld uitvlieggewicht in grammen 15.0 (12) 14.8 6) gemi ddeld %bedeltiid uitgevlogen jong 35. 5 (13) 40.9 6) gemi ddeld aantal voerbeurten jongen/nest 20. 3 (12) 13.9 6) gemi ddeld aantal dagen jong in nest 14.8 6) 19.1 (25) gemi ddeld aantal weken tot ona f hankelijkh 10.1 7) 13.5 (25) gemi ddelde periode tussen 2 nesten (mnd) 3 4) 6 (20) De in deze tabel staande qegevens laten enkele interessante verschillen zien: het aantal broedpoqingen per paar is op Aride meer dan drie keer zo hoog als op Cousin de gemiddelde leqsel qrootte was bijna twee keer zo groot op Aride als op Cousin. Rii een nest van twee vrouwtjes op Aride werden uit vier eieren drie jonqen grootqebrachtOp Cousin werd nooit waar genomen dat drie jongen uit één nest, uitvlogen; weer een duideliik voorbeeld van de gunstige omstandiqheden op Aride. Jonqen op Aride vliegen gemiddeld vier dagen eerder uit dan op Cousin Het gemiddeld aantal jonqen per territorium is acht maal hoger op Aride dan op Cousin. De tijd tussen twee broedpoqingen is op Aride twee keer korter dan op Cousin. Vrouwtjes broeden niet 1Dn?ó van hun tijd, in de tropen is het van belang dat eieren niet te- warm worden; het is minder moeilijk om eieren op temperatuur te houden en dus kunnen de vogels meer tijd besteden aan andere activiteiten als poetsen en voedsel zoeken. Vrijwel alle verschillen in de tabel kunnen worden verklaard door de grote voedsel rijkdom op Aride. Om jongen te kunnen qrootbrenqen is een minimum hoeveelheid voedsel nodig waarbij zowel de ouders als de jonqen in leven kunnen blijven. Op Cousin broeden de meeste Struik zangers dan ook in januari-maart, tijden waarin voedsel relatief mak kelijk te vinden is. Op Aride kan het gehele jaar door worden gebroed, voedselgebrek is hier nooit. Dat de jonqen op Aride eerder uitvlie gen dan op Cousin komt door de qrote hoeveelheid voedsel die ze krijgen, zoals duideliik blijkt uit het aantal malen voeren per uur op beide eilanden. De jongen op Aride bereiken op deze manier eerder hun uitv1ieggewicht Uit al deze gegevens blijkt dat de populatie Seychellen Struikzanqers zich snel moet uitbreiden. Toen ik vertrok in mei was de populatie al gegroeid van de oorspronkelijke 29 individuen tot 47 exemplaren. Daarmee liikt de verplaatsinq nu al een succes en de Seychellen Struikzanqer nog beter beschermd tegen uitsterven. Arjan Ovaa. Middelburgsestraat 73, 43R8 NT Dost-Souburo resultaten inventarisaties Zwarte Roodstaarten Tussen 30 april en 13 juni 1989 wer den op verschillende plaatsen op Walcheren Zwarte Roodstaarten geïn ventariseerd door de volgende perso nen: Gido Davidse, Jan Goedbloed, Sander Lilipaly, Kees Mosterd, Luud Persijn, Ko Smit, Rob Sponselee, Jos Tramper, Fred Twisk en Jaco Walhout. Allen hartelijk dank voor de inzet! Resultaten Westkapelle Vlissingen havengebied 6 veerhaven 2 Olau 1 PZEM >2 Boulevard 2 woonwagenkp 1 Sloehaven 9 2 (onvolledig 23 paar Middelburg 10 paar Arnestein 3 binnenstad 3 industrieterrein 2 Vee re - Gapinge: - Grijpskerke: - Serooskerke: - Dishoek (openluchtkerk): 1 TOT AAL 36 paar Volgend jaar is aanvullend onderzoek nodig van de volgende dorpen/ steden/gebieden: Scheldepoortalle nog niet genoemde dorpen, West- kapelle, woonwijk Edisonweg Vlissingen en PZEM Vlissingen. Slaapplaatstellinqen De eerste helft van augustus zal weer worden gestart met de slaap plaatstellingen. Voorlopig staan vooral meeuwen- en sternslaap plaat s te 1 1 ingen Reiger-, Gele en Witte Kwikstaart-, Zwaluwen-, Kneu- en mogelijk Turkse Tortel- en steltloperslaapplaatstellingen op het programma. Voor het verschijnen van het Zwelmpje zal een aantal mensen telefo nisch worden benaderd of ze willen meewerken aan de tellingen. Vrijwilligers zijn uiteraard welkom! Jaco Walhout J.van Reigersbergstraat 69 4336 XA Middelburg tel. 01180- 34717 f

't Zwelmpje | 1989 | | pagina 5