verslagen Jacht op Ter Hooge VERSLAG BIJEENKOMST 28 MEI 1989 1. I.v.m. het overladen programma wordt het huishoudelijk gedeelte in hoog tempo afgewerkt. Peter Meininger en Rob Sponselee worden speciaal welkom geheten als adviseurs bij de discussie over de te volgen aanpak bij de avifaunawerkzaamheden. Wim Wattel en de heer Schaap zijn verhin derd. 2. Op 3 mei werden de eerste Gierzwaluwendakpannen gelegd in de wijk Tuinstad in Vlissingen. Ter gelegenheid daarvan werd een over zicht van de informatie over deze vogels aan woningbouwvereniging architect, aannemer en bewoners overhandigd. 3. De gemeente Vlissingen is op de hoogte gebracht van onze instem ming met het ontworpen bestemmingsplan dat aan het slik en schor bij Rammekens de nodige bescherming moet bieden. 4. In het kort worden de resultaten van een ochtend trektellen aan de Walcherse zuidkust besproken. Over korte afstanden werden grote verschillen in de aantallen waargenomen soorten en het aantal exemplaren geconstateerd. Bij Valkenisse werden de meeste soorten gezien. Zwarte sterns trokken veelal over de Westerschel- de oostwaarts. 3. RondvraagLuud Persijn zal het verslag van de consulentendag van Vogelbescherming in de kringmap doen. Vervolgens wordt de werkwijze m.b.t. de avifauna besproken. Met name het voorstel om op systematische wijze voor de opslag van literatuuropgaven te zorgen wordt serieus bekeken. De avond wordt besloten met een intensieve kennismaking met de vo gels en natuurbescherming op de Seychellen. Arjan Ovaa bracht daar enige maanden door voor onderzoek. VERSLAG BIJEENKOMST 29 JUNI 1989 1. De voorzitter opent de vergadering en heet alle (11) aanwezigen welkom. Koos Minnaar is verhinderd. Hij verzoekt de vergadering t ij dig te beëindigen i.v.m. de excursie. 2Mededelingen en ingekomen stukken. - er is een brief verstuurd aan W.Phaff van het Biologisch Museum te Oostkapelle m.b.t. het conserveren en opzetten van vogels. Dit n.a.v. artikelen in Scheldebode en PZC. - telpost Westkapelle: n.a.v. het bericht dat de provincie waar schijnlijk groen licht geeft voor de op te richten beschutting vond een gesprek plaats met een journalist van de PZC. - Jacht op Ter Hooge: zie atikel Luud Persijn in dit Zwelmpje. - De nestverstoring door het Wegschap i.v.m. het laat in het voorjaar snoeien van de meidoornhagen wordt bij deze instantie aangekaart door de Planologiewerkgroep van de ZMF. Wim Wattel zal een overzicht samenstellen van broedvogels van deze hagen en de bijbehorende broedperiodes Excursie krekenoebied aan de Landschuurweg te Omstreeks 21.00 uur is iedereen aanwezig. De beheerder van het terrein geeft uitleg over de gebruiksmogelijkheden voor de re creant, vertelt over het beheerssysteem en de beheersmaatregelen. Hij geeft aan dat er in de nabije toekomst nog bos aangeplant zal worden.Op deze mooie zomeravond bedanken we de beheerder voor zijn uitleg en gaan om ca 22.30 uur huiswaarts. Verslag van het gesprek met Het Zeeuwse Landschap (beheerder van Ter Hooge) op 22 juni 1989. Eerst nog even de aanleiding tot dit gesprek: op 14 januari jl. werd tijdens een slaaptrektell ing bij Ter Hooge gejaagd op Houtduiven tot 18.00 uur. Dit gaf heel wat verstoring van de aanwezige vogels. de VWG Walcheren heeft naar aanleiding daarvan op 23 februari een kritisch briefje naar het bestuur van het Zeeuwse Landschap ge stuurd met vragen over de jachtpraktijk op Ter Hooge. eind maart kreeg de VWG schriftelijk antwoord. Concrete gegevens m.b.t. de beperkingen in tijd en bejaagbare soorten ontbraken ech ter in dit antwoord; wel werd de VWG uitgenodigd om over het jachtbeleid van gedachten te wisselen. Op die uitnodiging zijn we dus ingegaan. Het gesprek is voorbereid door Koos Min naar, Ko Smit, Fred Twisk en ondergete kende. Bij het gesprek in Heinkenszand waren van de zijde van het Zeeuwse Land schap aanwezig de directeur, de heer Willems,en de medewerkers Chiel Jacobusse en Chris de Groot. De VWG werd vertegen woordigd door Koos Minnaar, Fred Twisk en Luud Persijn. Het gesprek werd ingeleid door de heer Willems met een algemeen overzicht van het jachtbeleid van het Zeeuwse Landschap, waarbij hij benadrukte dat de stichting te maken heeft met diverse belangheb benden, met name de landbouw (i.v.m. voorkoming wildschade), de ei- gena(a)r(en) en de natuurbeschermers. In beginsel zou het Land schap het liefst in geen enkel door hem beheerd gebied jacht toe staan, doch daaraan is vaak niet te ontkomen.Het jachtbeleid van het Zeeuwse Landschap komt neer op NEE, tenzij: het moet op aanwijzing van de Wi ldschadecommissie (om schadeclaims vanuit de landbouw te voorkomen) dat is overeengekomen bij de overdracht van het beheer bepaalde individuele dieren onevenredig veel schade toebrengen (bv. een op kuikens van sterns gespecialiseerde Kok-of Zilver meeuw) Verder is het nog zo dat jachtcontracten ter beoordeling worden voorgelegd aan de Natuurwetenschappelijke adviescommissie voor even tueel commentaar. Om practische/financiële redenen besteedt het Zeeuwse Landschap de jacht altijd uit. Voor wat betreft Ter Hooge mag onder beperkingen alleen gejaagd worden op Konijn,Haas, verwilderde kat, Houtduif, Vlaamse gaai, Ekster, Zwarte kraai, Fasant en Wilde eend. Tevens dient de jachtgerechtigde aanwijzingen van het ZL op te volgen, bv. niet jagen in de directe omgeving van storingsgevoelige broedvogels Houduiven jacht Elk voorjaar wordt door Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij bekeken of het nodig is om Houtduiven af te schieten. Indien dat het geval is, komt er een advies om bv. tussen 1 febru ari en 1 mei acht jachtdagen te plannen waarop Houtduiven bejaagd zullen worden. Om de landbouw tevreden te stellen gaat het ZL dan gedeeltelijk mee met dat advies, d.w.z. als er acht jachtdagen wor den geadviseerd zal het ZL er bv. maar vier toestaan.

't Zwelmpje | 1989 | | pagina 9