advertentie schenen Avifauna van Vlaanderen ("Vogels in Vlaanderen", 1989). Weergegeven is het voorkomen van de soort gedurende het jaar (per decade). Onderscheiden worden doortrek (D), broedactiviteiten (B) en aanwezigheid (A). In één oogopslag wordt zo een beeld van het voorkomen door het jaar heen verkregen. In de Vlaamse avifauna is nog enige verfijning aangebracht: de periode waarin de soort jaar lijks wordt gezien is met zwart aangegeven, de periode van niet- jaarlijks voorkomen (wel meer dan 5 waarnemingen) met grijs en een decade waaruit minder dan 6 waarnemingen bekend zijn, met een getal Voor een juiste schatting van het to taal aantal Wulpen op Walcheren zijn synchrone tellingen van binnen- en bui tendijks vertoevende vogels nodig of si multane slaaptrektellingenTellingen van vogels op slaaptrek naar het Sloe zijn mij nauwelijks bekend. En hoe staat het met slaaptrek tijdens vorst, pende len de vogels dan nog wel tussen slaap- en fourageergebied? Combinatie van de trekwaarnemingen de Westkapelle tot een totaalbeeld zou de moeite waard zijn. Daarvoor zijn echter wel de basisgegevens nodig (de waarne mingen worden in de diverse verslagen wel beschreven, de onderliggende getal len zijn vaak niet vermeld). Ik kan me niet voorstellen dat de honderden Wulpen die soms geteld zijn op de hvp in het Sloegebied ook ter plekke voedsel zoeken. Waar fourageren ze dan (of zijn het vogels op de slaapplaats?). Tellingen van Wulpen uit de zomermaanden zijn (afgezien van hvp-tellingen) schaars Komt het nog steeds voor dat er grote aantallen de slaapplaats bij het Caisson benutten of zijn deze vogels naar Noord-Beveland ver huisd? Ook kwalitatieve gegevens (dus zonder dat bekend is om wel ke aantallen het precies gaat) kunnen zeer welkom zijn: bijvoorbeeld over de nachtelijke aanwezigheid van Wulpen bij Grijpskerke of over groepen vogels die op doortrek zijn (dan denk ik aan een groep die op 12 maart van dit jaar in de namiddag arriveerde bij de hvp in de Sloehaven, uit westelijke richting!. In bovenstaand stukje ontbreekt overigens nog een vergelijking met omliggende gebieden (aantallen in Nederland, dichtstbijzijnde broed gebied, herkomst wintergasten e d0 o k gegevens (als die er zijn) over de rui zijn niet vermeld. Met dank aan Jaco Walhout en Kees Mostert voor het beschikbaar stel len van gegevens. Fred Twisk. Ellebooglaan 12, 4371 PT Koudekerke. Tel. 01185- 12B2. Te koop: 6 originele zelfgetekende kaarten in oost- indische inkt met afbeeldingen van de volgende vo gelsoorten: Rosse Franjepoot, Kraanvogel, Gele Kwik staart Pestvogel .Middelste Jager en Gierzwaluw. De kaarten zitten in een mapje en zijn verkrijgbaar door ƒ5- 1,50 verzendkosten over te maken op giro 6068019 tnv JWalhoutJvReigersbergstraat 69,M'burg. onder vermelding van "kaarten". U kunt ze ook kopen op de vogelwerkgroepvergaderingen (1-5). (kopij ontvangen na afsluiten nummer) VERSLAG VERGADERING 31 AUGUSTUS 1989 1. Aanwezig zijn 15 leden. Voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. 2Mededelingen en ingekomen stukken: - de voorzitter heeft geconstateerd dat de populatie Steenuilen rond Vrouwenpolder sterk achteruitgaat. Het kan vele oorzaken hebben, zoals: de toename van het toerisme, het kappen van knotwilgen e.d. Ondanks dat er toch zeer waarschijnlijk vol doende broedplaatsen zijn! De voorzitter wil een 'werkgroep' oprichten om het tij te keren. - voor de praktijkgroepkunnen veel meer ideeën worden aan gedragen! - de voorzitter wil de mogelijkheid bekijken of de 'versleten' oliedrums te vervangen zijn door (meer deugdelijke) nestkasten. Op korte termijn zal het gaan om minstens 5 nestkasten (voor Kerkuil en Torenvalk). Jan Goedbloed behartigt deze zaak. - een vraag om de mogelijkheid te bekijken een schuilhut te plaatsen in Oranjezon. De vergadering merkt op dat het nut daarvan beperkt lijkt te zijn. Immers: het struweel biedt ge noeg dekking. 3Projecten Gierzwaluweninventarisatie Middelburg 135-140 stuks Veere ongeveer 35 stuks 4. Rondvraag Het Zeeuws Landschap wil op Walcheren een schuil/observatiehut plaatsen A]s geschikte lokatie wordt het Rammekensschor ge noemd Bijzondere waarnemingen Op het Volkstuinencomplex Kweeklust te Middelburg-zuid zat vanaf begin september tot medio oktober een o Koekoek. Op 28 oktober cirkelden 3 Huiszwaluwen rond woning te Middelburg. Zondag 29 ok tober signaleerde de heer Krijger een Ooievaar in Middelburg (wijk 't Zand). De vogel vertrok met stormwind in NW-richting. (med. JWAWattel

't Zwelmpje | 1989 | | pagina 12